| Mihai314 a întrebat:

Salutare. Are cineva idei de niste povestiri comice si poezii tot comice pentru reportoriul de admitere la actorie? Am gasit si eu multe,am cautat dar inca caut ceva care sa imi placa mai mult decat astea si caut pe din tot felul de surse, de asta am ajuns si aici, am si carti de Cehov, Slavomir Mrozek etc, dar poate stie cineva cate una, imi da o idee, etc.
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Si eu ti-as recomanda clasicii romani.
Vezi teatrul de comedie romanesc dinainte de 1900. Alecsandri (chiar fara Chirita) e savuros.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce imi vine acum in minte sunt povestile lui Amza Pellea "Nea Marin" https://www.youtube.com/results?search_query=amza+pellea+momente+de+aur

| aditimus a răspuns:

As merge pe Caragiale