| Mihai314 a întrebat:

Salutare. As dori sa imi explice cineva sensul poeziei urmatoare si la ce se refera exact. Dau funda. Unde l-au dus? Cine l-a dus? Ce semnifica versurile "plange mama pe ceaslov si-n barba plange tata" si ce vrea sa spuna poezia.

Bătrâni - Octavian Goga

De ce m-aţi dus de lângă voi,
De ce m-aţi dus de-acasă?
Să fi rămas fecior la plug,
Să fi rămas la coasă.

Atunci eu nu mai rătăceam
Pe-atâtea căi răzleţe,
Şi-aveaţi şi voi în curte-acum
Un stâlp la bătrâneţe.

M-aş fi-nsurat când isprăveam
Cu slujba la-mpăratul,
Mi-ar fi azi casa-n rând cu toţi...
Cum m-ar cinsti azi satul...

Câţi ai avea azi dumneata
Nepoţi, să-ţi zică: "Moşu..."
Le-ai spune spuză de poveşti...
Cu Împăratul Roşu...

Aşa... vă treceţi, bieţi bătrâni,
Cu rugi la Preacurata,
Şi plânge mama pe ceaslov,
Şi-n barbă plânge tata...

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Plange mama pe ceaslov - mama este crestina practicanta si isi pune speranta in ajutorul divin, de aceea plange pe o carte bisericeasca.
in barba plange tata - tata incearca sa pastreze imaginea de barbat puternic si nu isi lasa sentimentele de tristete la vedere.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

TPU interzice efectuarea temelor scolare pe acest forum!

https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

40. Ce este interzis pe TPU.ro?
"Ne dorim ca TPU.ro să fie o agora, un spaţiu al exprimării libere, unde toţi membrii comunităţii noastre să se poată simţi în largul lor şi unde să poată interacţiona nestingheriti. Cu toate acestea, trebuie să ne amintim tot timpul că libertatea noastră este limitată de libertatea celorlalţi şi că, asemeni oricărui alt spaţiu public, TPU.ro are câteva reguli de conduită pe care trebuie să le respectăm cu toţii.
În linii mari, pretindem utilizatorilor noştri respectul reciproc, formularea clară a ideilor şi combaterea cu argumente a unei idei, nu desfiinţarea unui utilizator prin injurii.

Fiindcă aceste aspecte nu sunt mereu înţelese la fel de toată lumea, iată ce nu permitem noi pe TPU.ro:
- la nivelul postărilor, se consideră ca nepermis tot ce este pasibil de respingere;
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbală şi ameninţările de orice fel;
- manifestări ale intoleranţei faţă de orice etnie şi faţă de opţiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecăruia; instigarea la ură şi intoleranţa;
- spam/publicitate nesolicitată;
- rezolvarea de teme pentru acasă prin intermediul postărilor pe TPU;
- postările triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postările care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postările care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc);
- postările care încalcă drepturile de autor, oferind informaţie preluata din alte surse, fără precizarea acestor surse;
- postarea de linkuri de pe diferite site-uri care promovează sau încurajează pirateria;
- hărţuirea utilizatorilor;
- abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a posta, abuzul de dreptul de a vota sau de orice alta funcţie de pe site);
- asumarea identităţii altor utilizatori, crearea de clone sau conturi multiple;
- hacking.

În cazul întrebărilor din secţiunea Cauze Nobile, TPU.ro îşi rezervă dreptul de a şterge toate răspunsurile care nu respectă regulile minimei decente, care sunt în afara subiectului sau care ar putea leza imaginea respectivei cauze nobile.
Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber să ne comunice acest aspect şi, dacă situaţia nu poate fi soluţionata astfel încât toata lumea să fie multumită, este liber să îşi încheie activitatea pe TPU.ro."

| sierra1 a răspuns:

"Şi plânge mama pe ceaslov" - se referă la amintirile ce-o inneacă pe mamă gândindu-se la ce imbecil a dat naștere

"Şi-n barbă plânge tata..." aici e evident că el - tatăl - iși face un proces de conștiință dându-și seama cât de tâmpit a fost că s-a'surat cu femeia de stă cu ceaslovu-n brațe

| minrest a răspuns:

A plecat la liceu, iar liceul nefiind in sat, a plecat de acasa; iar daca faci scoala, sansele sunt mari sa mergi iarasi, cine stie unde, doar nu o sa te intorci la coasa. Pune mana in dreptul inimii, da-ti masca medicala jos, gandeste-te 10 minute, si raspunde: nu puteai tu sa deduci, prin gandire, doar cu datele din poezie, ca a plecat la scoala?

| Mihai314 explică:

Si poezia la ce se refera? Cine l-a dus de acasa, unde? Stiu ca se adreseaza parintilor insa nu inteleg unde l-au dus sau trimis si de ce.

| Dintrebare a răspuns (pentru Mihai314):

Poezia se refera la instrainarea fiului de parinti. Nu se specifica unde si de ce a plecat de acasa si oricum nu asta conteaza. Poeziile nu trebuie sa aiba fir epic, ii vorba despre starea pe care o exprima, nu despre poveste. Deci poezia asta e conceputa ca un monolog dominat de sentimentul de tristete adresat parintilor care sunt prezenti doar in imaginatia autorului. Si daca vrei poti sa lungesti povestea explicand figurile de stil.