| StevenMetalhead a întrebat:

Salutare. Aș vrea să încep să scriu o carte, dar de fiecare dată când scriu vreo pagină, două, trei mi se pare că nu am început bine și șterg totul. Apoi nu mai am dorința de a mai scrie. Cum aș putea să încep să scriu ceva cu adevărat bun, fără să mai șterg totul.

Răspuns Câştigător
| aDEeLAa a răspuns:

Nu mai sterge! Fa ciorne. Azi scrii ceva, ti se pare ca nu e bine... Pune intr-un dosar ciornele. Maine mai scrii ceva, ti se pare ca e tot rau... tot la ciorne. Apoi, din toate ciornele alea poate iese ceva.
Reciteste o carte care ti-a placut, fa o plimbare intr-un loc magic...relaxeaza-te intr-un cuvant.
Apoi, chiar daca nu iese inceputul, de ce sa nu intrii in actiune si revii cand iti vine inspiratia la inceput.
Succes!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima pagina este cosmarul fiecarui scriitor... big grin

Incepe sa scrii introducerea, urmata de un cuprins-ciorna. Te vor ajuta foarte mult.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Atunci de ce mai vrei sa scrii o carte?

| UnholySaint a răspuns:

Nu sunt scriitor, dar mai intai trebuie sa lasi rusinea de ati exprima sentimentele la o parte, desi sunt lucruri jenate, toate cartile, filmele sau melodiile contin lucruri de genu asta.Imagineazati cum arfi fost daca scriitorul sau muzicianul tau preferatat (da tu un nume) i-ar fi fost rusine sa scrie ce a scris, dupa aia mai exista si editarea in care se mai cosmeitiaza lucrurile, dar ce e important e ideea de baza.

| corolav a răspuns (pentru UnholySaint):

Tare anapoda mai scrii românește, amice!
Tocmai tu te - ai găsit să dai sfaturi?

| UnholySaint a răspuns (pentru corolav):

Nu am dat sfaturi privind exprimarea, doar mi-am spus parerea mea.
Pana la urma cu ce te deranjaza pe tine?

| Roxana_Andreea_2000_lnKW a răspuns:

Înainte să începi să scrii fă-ți o idee în minte despre ce ai vrea sa se întâmple în carte, cum să decurgă lucrurile, așa e mult mai ușor să dezvolți ideile.