| Nushcenume284 a întrebat:

Ce carti cu tematica istorica imi recomandati? In special sa ma si ajute pentru BAC. Chiar as vrea sa ma apuc de citit, acum cat imi revine pasiunea.
Ion, Moara cu noroc, Enigma Otiliei mi se par prea plictisitoare.
Am citit Alexandru Lapusneanul.

1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Incearca ceva cu Craciunul 5gang.

Acum serios, daca ti se par plictisitoare poate ai probleme de concentrare. Toate astea 3 sunt carti importante (grele ce-i drept) dar pe care trebuie sa le citeasca orice român.

Dar totusi, daca vrei o lectura usoara si rapida, Descrierea Moldovei a lui Dimitrie Cantemir. (Descriptio Moldaviae)