| Erin28 a întrebat:

Im puteți recomanda niște cărți care v-au impresionat, care v-au lăsat fără suflu? Am 18 ani și menționez că ador cărțile cu tematica de război, am citit pe nerăsuflate orice carte care este o îmbinare dintre dramă și iubire.
Am mai citit:
-"Toată lumina pe care nu o putem vedea";
"Tatuatorul de la Auschwitz ";
"Am fost medic la Auschwitz ";
"Hotul de carti ";
"O logodnă foarte lunga";
Trilogia"Calarețul de aramă"
"Printre tonuri cenusii"

13 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Obișnuiam să citesc și eu acest gen.
O mare de lacrimi
Un baiat pe lista lui schindler
Max de Sarah Cohen Scali ( nu știu dacă e tradusă la noi, am citit-o în engleză )

| Erin28 explică (pentru zurick):

Buna! Multumesc de recomandari! Daca e in engleza, ma descurc destul de bine.

| J0B0MAT a răspuns:

Seriile: Cântec de gheață și foc, Stăpânul inelelor(război, dramă, fantasy)
La răscruce de vanturi (dramă, dragoste)

| Erin28 explică (pentru J0B0MAT):

Mulțumesc mult de recomandare! Abia aștept să le citesc 0e fiecare dintre cărți.

| HanszmR a răspuns:

Si eu ca si tine am o mica pasiune pentru istorie insa nu am citit atat despre razboiul in sine ci despre cum au suferit oamenii in acea perioada gen lagare, temnite, deportari. Iti recomand asa :

20 de ani în Siberia. Amintiri din viata - Anița Nandriș
Am iubit patimirea - Sf Luca al Crimeii
Intoarcerea la Hristos - Ioan Ianolide
Sfantul inchisorilor
Suferintele Mamei Blondina, o martira a Siberiei
Marturisiri din mlastina disperarii – Dumitru Bordeianu
Hristos in temnitele Siberiei. Marturii ale detinutilor
Evadare din lagarul 14 – Blaine Harden
Povestea Elisabetei Rizea din Nucsoara
Sa nu ne razbunati. Marturii despre suferintele romanilor din Basarabia
Sacrificatii Dunarii - Constantin Virgil Gheorghiu
John Perkins - Confesiunile unui asasin economic

Si mai sunt cateva care mi le-am cumparat dar care nu le-am citit inca :

Amintiri din casa mortilor - Dostoievski
Peripețiile bravului soldat Švejk - Jaroslav Hašek
De neinvins - Laura Hillenbrand
Medicii blestemati - Christian Bernadac
Intai l-au omorat pe tata. Povestea unei fetite din Cambodgia - Loung Ung
Neinfricatii. Evadari spectaculoase din lagarele japoneze - Mark Felton
Jurnalul fericirii. Manuscrisul de la Rohia - Nicolae Steinhardt
Doctor Jivago - Boris Pasternak
Tema pentru acasa - Nicolae Dabija ( asta mi-a captat atentia si chiar vreau s-o citesc in viitor )
Crucea reeducarii. O istorie a reeducarilor in temnitele comuniste din Romania (1948-1964)
Imn pentru crucea purtata - Virgil Maxim
In lagarele japoneze. Minuni din secolul XX
Drumul crucii. Amintiri de pe front şi din gulaguri
Bucuriile suferintei. Viata unui preot martir
Oranki-Amintiri din captivitate – Pr Dimitrie Bejan
Acuzatul zek-18376, un Sfant in lagarele comuniste - Parintele Arsenie

| Erin28 explică (pentru HanszmR):

Buna! Iti multumesc mult pentru recomandari! Sunt sigura ca o sa imi placa.

| HanszmR a răspuns (pentru Erin28):

Cu placere, iti mai pot recomanda si filme daca vrei.

| Erin28 explică (pentru HanszmR):

Da, desigur. Mi-ar placea si niste idei de filme.

| HanszmR a răspuns (pentru Erin28):

Astea sunt :

Intre chin si amin
As Far as My Feet Will Carry Me ( So weit die Füße tragen )
The way back
The promise 2016
Mongol 2007
Hacksaw ridge
Bridge of spies
Persepolis
The pianist
Good morning Vietnam
Men of Honor
13 hours
Crimson Tide
The Imitation Game
Free state of Jones
Tears of the sun
Mr Pip 2012
War Horse
Defiance
La vita e bella ( Life is beautiful )
#AnneFrank. Parallel Stories
Glory 1989
The man who knew infinity
Rescue dawn
Hotel Rwanda
Lone Survivor
Captain Phillips
Black hawk down
Blood diamond
Everything Is Illuminated
Gladiator
Spartacus 1960
Invinctus
Brothers 2009
Binecuvantata fii inchisoare
To end all wars
Freedom writers
Atlantis: The Lost Empire

Spor la vizionat! laughing

| HanszmR a răspuns (pentru Erin28):

Si serialul Band of brothers

| Erin28 explică (pentru HanszmR):

Multumesc de recomandari! Da' chiar ca o sa am ceva de vazut.

| Corinnnaaa39221 a răspuns:

Ce frumos! Bravo :) Uite, aici sunt câteva recenzii care poate te insipiră să-ți îndrepți atenția spre alte lecturi. Mult succes! https://www.divahair.ro/timp_liber/recenziile-divei

| Erin28 explică (pentru Corinnnaaa39221):

Multumesc mult! Acum am inceput sa descopar mult mai multe lecturi captivante si nu stiu de unde sa incep sa le descopar.