| IulianCkBc a întrebat:

Imi puteti recomanda cateva carti de citit interesante? (mi-ar place sa contina si dialog)
gen: horror (daca exista asa ceva), dragoste, actiune... in special orice gen de carte, daca este interesanta este bine venita.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ikigai

| BlackRaven45 a răspuns:

Eu iti recomand urmatoarele:

- ''Atingerea'' de Claire North (Povestea unei fiinte numite Kepler. O entitate fantomatică ce sare din corp în corp, schimbând vieți, alterându-le, trăindu-le)
- ''Primele cinsprezece vieti ale lui Harry August'' de Claire North (Cred ca titlul vorbeste de la sine)
- ''Flori pentru Algernon'' de Daniel Keyes (Incercarea unor savanti de a indeparta retardul mintal printr-un experiment. Drumul unui tanar care devine geniu. E palpitant cum scrisul devine din ce in ce mai complex pe parcursul cartii. E scrisa ca un jurnal al tanarului Charlie)
- ''Mintile lui Billy Milligan'' de Daniel Keyes (Caz real. Personalitati multiple)
- ''Drumul'' de Cormac McCarthy (Roman post-apocaliptic)
- ''Lumea fara noi'' de Alan Weisman (Thriller ecologic. E de la colectia Sapiens. Le recomand cu drag si pe celelalte din ea.)
- ''Hobbitul'' de J. R. R. Tolkien (Un roman clasic de aventura)
- Seria ''Stapanul inelelor'' de J. R. R. Tolkien (O serie superba de aventura si actiune)
- Seria ''Temeraire'' de Naomi Novik (O serie care il are in centrul sau pe capitanul Lawrence, care in urma capturarii unei nave franceze, gaseste un ou de dragon. Oul eclozeaza si, culmea, prinde drag de Lawrence, astfel fiind obligat sa renunte la marina si sa se alature aviatiei, impreuna cu Temeraire, dragonul sau)
- ''Fangirl'' de Rainbow Rowell (O poveste despre doua gemene care merg la facultate. E o carte mai casual de citit. Si in acelasi timp mai ciudata si unica. O oportunitate de a trage cu ochiul in lumea unei adolescente pasionate de... fanfiction. Si nu orice fel de fanfiction. Fanfiction gay. Pam, pam, paaam. A fost frumos sa o vad pe Cath infruntand diferite provocari, indragostindu-se si maturizandu-se)

Pe toate le-am citit si sunt absolut superbe. Sper ca iti vei face timp sa citesti macar un titlu din cele propuse. Seara frumoasa!

| Sakura13574 a răspuns:

"Omul care vedea dincolo de chipuri"-Eric-Emmanuel Schmitt; este despre un tanar care a fost nascut cu abilitatea de a vedea oamenii morti, care inca ii urmaresc pe cei pe care i-au lasat in urma pe Pamant, chiar influentandu-le actiunile si deciziile.Mi s-a parut destul de interesanta.

| Ion2004 a răspuns:

"Femeia in alb" este un roman cuprins de un mister si anume misterul femeii in alb.Are actiune, dragoste, dialog, si mult, foarte mult mister.