Întrebare recomandată | CASTRAVETE112 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si sunt la profil real. Datorita unor anumite circumstante nu stiu din ce sa da bacul la romana. Unde gasesc o lista cu cartile ce trebuie citite pentru bac?

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cam ce ai facut 3 ani? Morometii, O scrisoare pierduta, Ultima noapte de dragoste prima noapte de razboi, Enigma Otiliei, Maytrei, Luceafarul, Plumb....cam astea sunt de 20 de ani posibile la BAC.

| Catalin77945 a răspuns:

In general sunt 20 de opere, dar de regula si in mare se dau doar autorii clasici, ai aici tot ce iti trebuie https://liceunet.ro/bacalaureat/romana/programa

| Horus35 a răspuns:

I. POEZIE
1. Romantismul
Mihai Eminescu: "Luceafărul"; "Floare albastra"; "Odă în metru antic" (text la alegere)
2. Simbolismul
George Bacovia: "Plumb"
3. Modernismul
Tudor Arghezi: "Testament"
Lucian Blaga: "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"
Ion Barbu: "Riga Crypto si Lapona Enigel"; "Joc secund"
4. Neomodernisnul
Nichita Stănescu: " Leoaică tânără, iubirea"
5. Tradiționalismul
Ion Pillat: "Aci sosi pe vremuri"

II. PROZĂ
1. Basmul cult
Ion Creangă: "Povestea lui Harap-Alb"
2. Nuvela de analiza psihologica
Ioan Slavici: "Moara cu noroc"
3. Romanul realist obiectiv
Liviu Rebreanu: "Ion"
4. Romanul realist mitic
Mihail Sadoveanu: "Baltagul"
5. Romanul realist Balzacian
George Călinescu: " Enigma Otiliei"
6. Romanul modern de analiza psihologica
Camil Petrescu: "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război"
7. Romanul post-belic
Marin Preda: "Moromeții"

III. DRAMATURGIA
1. Comedia
Ion Luca Caragiale: "O scrisoare pierdută"
2. Drama
Marin Sorescu: "Iona"

IV. CRITICA LITERARA
1. Titu Maiorescu
2. Eugen Lovinescu