| Emre a întrebat:

Salutare TPU as vrea sa pun o întrebare despre un roman care ma interesează.Îmi puteți despre ce este vorba în,,Sa ucizi o pasare cântătoare,, de Harper Lee?

3 răspunsuri:
| BndVictoria a răspuns:

Sa ucizi o pasare cantatoare este un roman brutal si onest, abordand cu curaj o problematica mereu de interes : rasismul, conflictele sociale si pierderea inocentei copilariei, totul filtrat prin ochii unei fetite, Scout Finch, martora la intamplarile dramatice declansate intr-un mic orasel sudist atunci cand un barbat de culoare este acuzat ca a violat o femeie alba. Tatal naratoarei, Atticus, desemnat ca avocat al apararii, trebuie sa tina piept unor prejudecati pana atunci latente si, din acest moment, Scout si fratele ei, Jem, sunt atrasi intr-o succesiune rapida de evenimente care le depasesc intelegerea. Pe timpul procesului, oraselul decade treptat in grotesc si violenta, insa exista oameni care nu se lasa contaminati de setea de linsaj generala, iar Atticus Finch ramane reperul moral care ii ofera lui Scout, si totodata cititorilor, un punct de vedere empatic si echilibrat.

| corolav a răspuns (pentru BndVictoria):

Felicitări, excelent textul răspunsului. Aş fi dat chiar şi un ZECE dacă puneai titlul între ghilimele.
Acel "brutal şi onest" este o expresie de "meseriaş".

| BndVictoria a răspuns (pentru corolav):

Nimeni nu este perfect.winking