| lucamario15 a întrebat:

Este corecta propozitia : "Si tu si el, nu aveti viata."? Dau FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| Bishopp a răspuns:

Din punct de vedere gramatical este corect. Si tu si el, nu aveti viata. Se poate utiliza cand exista un grup de mai mult de 2 persoane iar cineva vrea sa faca referire la doar 2 persoane din acel grup. Se refera la o ipostaza metaforica la faptul ca nu stiu sa se distreze sau ca nu sunt energici.
La fel de corect este si : Si tu si el sunteti plini de viata.

| Laura a răspuns (pentru Bishopp):

Eşti pe lângă.

2 răspunsuri:
| daywalker23 a răspuns:

Nu. Corect fiind "Nici tu nici el nu aveti viata."