| Imp5k a întrebat:

Salutari! Am romanul Moby Dick de Herman Melville si am o nelamurire. Cartea pe care o detin, are 160 de pagini (editura Corint Junior). Pe elefant.ro se gaseste tot aceeasi carte, dar de vreo 700 de pagini... Care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Diferenta este ca una are un numar de cuvinte pe o pagina, alta mai multe.
Adica una e scrisa cu caractere mai mici si randuri mai dese, alta cu caractere mai mari, si randuri mai rare.
Editurile practica aceasta "pacaleala" pentru potentialii cumparatori.
Daca romanul este mai gros, isi justifica pretul mai scump, chipurile.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai o versiune condensata, ceea ce se numeste "abridged version". Fiind de la editura Corint Junior, probabil se adreseaza unui grup de varsta mai mica.

Cam orice editie completa a romanului Moby Dick are intr-adevar peste 600 de pagini.