| miyaS a întrebat:

Salutari dragutilor, am citit si eu pentru prima data o carte, a fost ceva nou pentru mine. Intotdeauna am crezut ca, cartile sunt ceva neinteresant, am crescut cu aceasta idee deoarece cand eram mic am fost obligat sa citesc carti foarte neinteresante, vechi, ca vezi doamne ma ajutau pentru la scoala si etcetera, dar am tot vazut oameni iar cum eu cautam sa fiu diferit, am ales (tarziu si acum regret) acum la 17 ani sa ma apuc de citit. Zis si facut, m-am interesat de cateva carti pe care le stiam, am fost convins ca vreau sa incep cu John Green, il stiam si il apreciam (de pe youtube), ii stiam si cele 2 filme (facute dupa cartile scrise de el, desigur). Cand am cumparat cartea si m-am uitat la ea cat de mare e, am zis: cum e posibil ca unii oameni sa citeasca atata de mult intr-un timp atat de scurt? (stiu persoane care citesc carti in 2 zile, apropo, acum si mie mi se pare ceva normal), ei bine, am avut sa aflu ca era posibil, fiindca a fost prima mea carte si am terminat-o in trei zile, dar am fost foarte dezamagit, am avut momente in care aproape am plans, si momente in care, ei bine, chiar am plans. De ce a fost aceasta carte, Cautand-o pe Alaska, atat de trista? Nu sunt sigur, dar simt ca si-a lasat o amprenta asupra mea, sunt obisnuit cu drame, din seriale, din filme, fiecare emotie aparte isi lasa o mica amprenta asupra mea, dar de data asta parca e mai mult de atat, parca am pus cunoscut fiecare personaj in parte, m-am obisnuit cu ei cum erau, iar la sfarsit se duce totul, majoritatea cartilor sunt asa? Voi ati citit aceasta carte? Cum vi s-a parut? Ce carti imi mai recomandati? Vreau ceva inteligent, fictiune, tot adolescenti sau, macar persoane tinere. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Ma bucur ca te-a inspirat raspunsul meu!
Citatul pe care l-ai mentionat tu ("It is better to be unhappy and know the worst, than to be happy in a fool's paradise") e extras din romanul "Idiotul", al lui Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky (de altfel, singurul scriitor cu acets nume de familie).
Da, Dostoyevsky e genial, e, pentru mine, unul dintre cei mai mari autori din literatura universal, din toate timpurile, insa nu ti-l recmand, momentan.
Pentru a avea rabdare sa-l citesti si a-l intelege, trebuie sa ai suficienta experienta de lectura (inslusiv multe carti clasie citite), o cultura generala bogata (cu ceva cunostinte de istorie si geografie rusa, de politica, sociologie etc, pentru a putea intelege mentalitatea sa, reflectata in romane) si, momentan, nu cred ca ai nimic din toate acestea (spuneai ca te plictiseau si cartile din programa scolara, care sunt lecture, totusi, mult mai accesibile decat "Idiotul", "Crima si pedeapsa" sau "Fratii Karamazov").
Sa treci de la John Green direct la Dostoievski e total neindicat, e ca si cum ai trece la matematica de la table inmultirii direct la integrale (!), adica de la materie de clasa a II-a/a/III-a, la cea de clasa a XII_a. E logic ca nu le vei intelege si ca va fi un chin rezolvarea lor, pentru ca nu ai cunostintele necesare pentru a putea lucre astfel de exercitii. Exact asta ti s-ar intampla si daca ai incerca sa citesti (ma refer aici sa si intelegi ceva, nu sa faci letura superficiala, doar cu ochii, nu si cu mintea si inima) Dostoyevsky.
Citeste cat mai mult, creste treptat dificultatea romanelor abordate, incearca si ceva poezie (eu ador poezia, imi place chiar mai mult decat proza, e posibil sa aiba un impact pozitiv si asupra ta) si toate la timpul lor!
Felicitari, inca o data, pentru decizia de a te apuca de citit!
Weekend fain! Pa-pa!

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută titluri din răspunsurile utilizatorului „corolav".
Nu-ți va părea rău.
Lectură plăcută și...multă sănătate!

| Deaad a răspuns:

Ar trebui sa dai o sansa literaturii clasice.
Nu romaneasca, pentru ca e plina de porcarii si taranime.
Exceptie facand cativa autori geniali.
Eliade si Marin Preda.Si sunt sigur ca mai sunt, dar nu multi.Literatura ce te invata la scoala e o porcarie dupa parerea mea.

Nu iti recomand carti adolescentine, pentru ca nu cunosc.
Dar iti recomand sa citesti literatura clasica.Sa nu spui nu din prima, pentru ca asa ai facut si cu cititul si vezi ca a ajuns sa-ti placa.

Dostoievsky-Crima si Pedeapsa
Dostoievsky-Idiotul
Emily Bronte-La rascruce de vanturi
Romain Rolland-Jean Christophe(este o franciza cu 3 carti, de cate 500-700 de pagini fiecare.Sunt cartile mele preferate)

Si romani:
Eliade-Romanul adolescentului miop
Marin Preda-Cel mai iubit dintre pamanteni

Daca iti place drama si suferinta, Dostoievski si Roman Rolland sunt pentru tine.Dostoievski face cele mai intunecate romane care se pot scrie vreodata.Mai ales Crima si Pedeapsa la care nu schitezi nici macar un zambet si nu e nici o faza fericita.

Daca iti place fantezia, Stapanul Inelelor.

| Cameliapantiru a răspuns:

Daca iti place John Green, trebuie sa citesti si "Sub aceeasi stea"/"The fault In Our Stars", e cea mai buna, in opinia mea, dintre cartile sale.
De asemenea, iti recomand: "Hotul de carti"/"The Book Thief" (Markus Zusak), "Baiatul cu pijamalele in dungi" (John Boyne), "De veghe in lanul de secara"/"Catcher In The Rye" (J.D.Salinger), "Colectionarul"/"The Collector" (John Fowles).
Felicitari pentru decizia de a incepe sa citesti si iti doresc sa ajungi, intr-o zi, sa-ti bucuri sufletul si cu clasicii literaturii romane si universal (Dostoievski, Tolstoi, Hugo, Stendhal, Maupassant, Flaubert, Dickens, Jane Austen, Preda, Rebreanu, Slavici, Sadoveanu, Eliade, Sebastian, Cella Serghi, Camil petrescu, Hortensia Papadat-Bengescu, Mircea Cartarescu etc).
Seara faina!

| buffa a răspuns:

Romanul adolescentului miop – Mircea Eliade.

| Cuvântul1 a răspuns:

Adolescentul - Dostoievski

| MadagasHardwell a răspuns:

,,De veghe in lanul de secara " - J.D. Sallinger happy

| KM3 a răspuns:

Citeste cartile din seria " Amurg". Stiu ca sunt lungi volumele, dar e super scrisa cartea. Mie personal mi-a placut foarte mult. Nu mai voiam sa las cartea din mana laughing Nu stiu daca ai vazut filmele sau nu, dar crede-ma, filmele sunt nimic pe langa carte. Este contemporana scriitoarea, ma gandesc ca ti-ar placea happy Niciodata nu e prea tarziu pentru nimic. Inca poti prinde gustul cititului. Pentru ca odata ce incepi sa citesti cateva carti bune(care iti plac) o sa tot mai vrei sa gasesti astfel de romane. Bafta!
O seara buna! happy

| miyaS explică:

Ei bine, va multumesc, in special voua, Cameliapantiru si Deaad. Categoric am facut niste alegeri in urma raspunsurilor pe care le-am primit, dar chiar si asa imi doresc sa va intreb despre Dostoievski deoarece am vazut mai de mult un citat:,, it is better to be unhappy and know the worst, than to be happy in a fool's paradise" si se semna ca fiind recitata de Fyodor Dostoyevsky. Urmeaza sa caut mai multe informatii despre acest citat, sa vad daca este dintr-o carte anume, sa vad daca este vorba despre acelasi Dostoievsky si sa vad despre ce e vorba. Va multumesc din nou.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru miyaS):

Buna!
Ma bucur ca te-a inspirat raspunsul meu!
Citatul pe care l-ai mentionat tu ("It is better to be unhappy and know the worst, than to be happy in a fool's paradise") e extras din romanul "Idiotul", al lui Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky (de altfel, singurul scriitor cu acets nume de familie).
Da, Dostoyevsky e genial, e, pentru mine, unul dintre cei mai mari autori din literatura universal, din toate timpurile, insa nu ti-l recmand, momentan.
Pentru a avea rabdare sa-l citesti si a-l intelege, trebuie sa ai suficienta experienta de lectura (inslusiv multe carti clasie citite), o cultura generala bogata (cu ceva cunostinte de istorie si geografie rusa, de politica, sociologie etc, pentru a putea intelege mentalitatea sa, reflectata in romane) si, momentan, nu cred ca ai nimic din toate acestea (spuneai ca te plictiseau si cartile din programa scolara, care sunt lecture, totusi, mult mai accesibile decat "Idiotul", "Crima si pedeapsa" sau "Fratii Karamazov").
Sa treci de la John Green direct la Dostoievski e total neindicat, e ca si cum ai trece la matematica de la table inmultirii direct la integrale (!), adica de la materie de clasa a II-a/a/III-a, la cea de clasa a XII_a. E logic ca nu le vei intelege si ca va fi un chin rezolvarea lor, pentru ca nu ai cunostintele necesare pentru a putea lucre astfel de exercitii. Exact asta ti s-ar intampla si daca ai incerca sa citesti (ma refer aici sa si intelegi ceva, nu sa faci letura superficiala, doar cu ochii, nu si cu mintea si inima) Dostoyevsky.
Citeste cat mai mult, creste treptat dificultatea romanelor abordate, incearca si ceva poezie (eu ador poezia, imi place chiar mai mult decat proza, e posibil sa aiba un impact pozitiv si asupra ta) si toate la timpul lor!
Felicitari, inca o data, pentru decizia de a te apuca de citit!
Weekend fain! Pa-pa!

| Alex_Andrei_1994 a răspuns:

Citeste Delirul de Marin Predawinking