Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Saluut.
Ce romane politiste imi recomandati?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand calduros toate romanele scrise de Rodica Ojog-Brasoveanu, dupa mine este printre marii autori de literatura politista ai lumii. Apoi poti citi cele scrise de Agatha Christie, George Arion, Raymond Chandler, Arthur Conan Doyle, Georges Simenon, Dashiell Hammett, Dan Brown, etc. Gasesti titlurile romanelor, publicate in romana, pe ro.wikipedia.org, dand cautare cu numele fiecaruia.

Elianna
| Elianna a răspuns:

De acord cu @Ioandelasal referitor la Rodica Ojog- Brasoveanu. Cartile ei politiste satisfac toate gusturile. Sunt romane de spionaj, sau istorice, sau politiste de suspans...in fine, tot ce vrei!
O data inceputa cartea nu o mai lasi din mana pana la ultima fila!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe lânga cele spuse mai sus, îţi recomand "A" Is for Alibi de Sue Grafton.

| CrazyTeenager a răspuns:

Cele scrise de Agatha Christie.

| ღAnonimღ a răspuns:

Terror at Beslan: A Russian Tragedy with Lessons for America's Schools
de John Giduck

| IAmSoDifferent a răspuns:

Eu am cateva si imi plac foarte mult: Un coniac pentru o fata [VIOREL CACOVEANU], O crima aproape perfecta [ Haralmb Zinca], Orasul cu salcami * Accidentul [ Mihail Sebastian] si cel care imi place cel mai mult Concert pentru spion si orchestra [Florin Andrei Ionescu]

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Traditionalul "Aventurile lui Sherlock Holmes", "Memoriile lui Sherlock Holmes" de Sir Arthur Conan Doyle
"Cianura pentru un suras" si Buna seara, Melania" si "320 de pisici negre" de Rodica Ojog-Brasoveanu
"Zece negrii mititei" si "Crima din Orient Express" de Agatha Christie

| anonim_4396 explică (pentru ApaMineralaAcidulata):

Zece negrii mititei si crima din orient express le am citittongue

| chupyka a răspuns:

In principal Agatha Christie(e geniala): Zece negrii mititei, Crima din Casuta Stramba, Crima din Orient Express etc.big grin Mai poti citi si Aventurile lui Sherlock Holmes. Acestea sunt printre preferatele melehappy

| AlinautzaElenutza a răspuns:

Elevul Dima dintr.a 7-a de Mihail Drumes;
Romeo si Juliete de W. S;
Hamlet de W.S;
Orasul cu salcami de Mihail sebastian;
11 minute- nu am citit.o dar prietena mea zice ca e super tare...si la fel zic toti cei care au putut sa o citeasca;

| michelia a răspuns (pentru AlinautzaElenutza):

Da, titluri frumoase dar unde e suspans-ul? Astea nu sint politistehappy

| Alice94 a răspuns:

Citeste „logofatul de taina"! e cea mai tare carte de-a Rodicai Ojog-Brasoveanu. mai sunt cele doua volume: "iarna la madrid", nu sunt chiar politiste, dar le recomand cu caldura. as mai adauga cartile lui carlos ruiz zafon, tipul e un geniu, daca gasesti, ia cartea "printul din negura"... sau "marina"