| agtgr a întrebat:

Se stie ceva despre anii 2920-2901 iH? (surse in engleza sau romana va rog)

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pentru Europa, se stiu in acelasi timp foarte multe, si nimic. Pentru cei interesati de ''istoria oamenilor mari'', pana nu de mult singura istorie, nu se stie nimic, nici un nume, nici o fapta, caci suntem in preistorie, nu avem surse scrise; dar pentru cine e interesat de forma pe care o iau societatile omenesti, sursele arheologice arata lucruri fascinante, trecerea la epoca aramei, raspandirea lenta a indoeuropenilor, culturile megalitice. https://en.wikipedia.org/wiki/Chalcolithic_Europe. In Egipt, esti la inceputul civilizatiei lor, in perioada predinastica; datele arheologice sunt mai usor de interpretat prin prisma surselor scrise de mai tarziu. https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Egypt. Iar in Sumer, ai date scrise pentru perioada asta, in c. 2900 BC incepe perioada dinastica, surse foarte sarace pana in c. 2700 BC. https://en.wikipedia.org/wiki/Sumer. Unde citesc eu nu iti pot da trimiteri, caci accesul se plateste.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Un interval atât de strict (?!) nu e fezabil. Nici nu țineau evidența clară a scurgerii timpului a succesiunii anilor

| agtgr explică (pentru sierra1):

Stiu asta,dar, exista totusi istorie inregistrata in secolele acelea. Doar intrebam. Eu nu gaseam nici o sursa, dar, totusi, am decis sa intreb.

| sierra1 a răspuns (pentru agtgr):

"istorie inregistrata in secolele acelea"

da, mai vii acasă cu intervalul ăsta de timp