| iderspor a întrebat:

Servus! Am o mică dilemă ce are legătură cu gramatica. Recent am terminat de citit cartea "Maitreyi", unde Eliade folosește de mai multe ori expresia "privind pe Maitreyi" sau "privesc pe Maitreyi". Și din câte știam eu și mi s-ar părea logic, corect ar fi când te referi la o persoană să folosești "privind-o pe Maitreyi" sau "o privesc pe Maitreyi", pe cine privesc? pe ea o, privesc. Ce variantă este corectă?

Răspuns Câştigător
| Manticora a răspuns:

Limba romana e foarte diferita acum fata de cum era acum 100 de ani...
de asta ma enerveaza pripasii care se plang ca limba evolueaza, habar nu au cat de pocita si ilogica era acum cateva zeci de ani.
Varianta corecta acum e privind-o / o privesc

| iderspor explică (pentru Manticora):

Mulțumesc pentru lămurire.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O privesc pe Maitreyi, privind este gerunziu, şi nu se folosesc, în gramatica limbii române.

| dolceromania a răspuns:

O spionez pe Maitreyi

| Gramaire a răspuns:

Uita-te sa vezi ce editura a publicat cartea. Daca este din Rep. Moldova, nu te mira de greselile din carte.
Am in casa doua editii, una romaneasca si una basarabeana. Diferente mari, de parca nu ar fi limba romana.

| ReddY25 a răspuns (pentru Gramaire):

Figuri inutile laughing