| razvan168 a întrebat:

Spuneti-mi niste carti de dragoste. multumesc!

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell(nu e dora un roman de dragoste, ci si unulm istoric si social, foarte frumos scris si foarte captivant...este chiar cartea mea preferata)
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell
"Qvo vadis"- Henryk Sienckiewicz (roman de dragoste, dar si istoric si o pledoarie despre raspandirea crestinismului si despre suferintele indurate de primii crestini ai Imperiului roman condus de Nero, o carte de suflet, potrivita oricarei varste)
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"Profesorul"- Charlotte Bronte
"Agnes Grey"- Anne Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"Fii si indragostiti"- David Herbert lawrence
"Departe de lumea dezantuita"- Thomas Hardy
"Robie"- William somerset Maugham (e mai mult un bildungsroman decat un roman de dragoste, dare superb si merita citit)
"sfarsitul ueni iubiri"- Graham Greene
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Madame Bovary"- Gustave Flaubert
"Rosu si negru- Stendhal
"Ultima noapte de dragoste, intaua noapte de razboi"- Camil Petrescu(cel mai cmplex roman al literaturii romane, un roman de dragoste, dar si de razboi, asa xcum sugereaza cele doua parti ale titlului, un roman psihologic si al experientei care trateaza drama individuala si cea colectiva a persoanjului Stefan Gheorghidiu)
"Enigma otiliei"- George Calinescu
"Maitreyi"- Mircea Eliade (un superb roman erotic si exotic, despre o dragopse imposibila datorita incompatibilitatii celor doua culturi si religii ale protagonistilor)
"Elevul Dima dintr-a spatea"- MihailDrumes (Un roman de dragoste si de aventuri adolescentine, o lectura incantaoare)
"Adela"- Garabet Ibraileanu
"Panza de paianjen"- Cella Serghi
"Lorelei"- Ionel Teodoreanu (cel mai frumos roman de dragoste al literaturii romane, in opinia mea)
Lectura placuta orice ai alege!

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Mandrie si prejudecata – Jane Austen
Anna Karenina – Lev Tolstoi
La Răscruce de Vânturi – Emily Bronte

| Aberdeen a răspuns:

-scrisoare de dragiste(mihail drumes);
-invitatia la vals(mihail drumes);
-elevul dima dintr-a saptea(mihail drumes);
-lorelei(ionel teodoreanu);
-pitulicea(resat nuri guntekin-autor strain);
-etc...

te asigur ca le-am citit pe toate, si chiar merita happy

| ema_2625 a răspuns:

Romeo si julieta de shakespeare

| Densis a răspuns:

Escrocul - Maris Soule

| RalucaAlina11 a răspuns:

Twilight 1 2 3 4 si 5

| adriann31 a răspuns:

Pe aripile vantului, de Margaret Mitchell

| cURcUbeUiNnoNcULorI a răspuns:

Miaitre de mircea eliade