| Dobrin_Amalia_Elena_1994 a întrebat:

Stie cineva cum as putea face o parodie_?

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Iti alegi un text poetic clasic si pe ritmica si stilistica lui brodezi o situatie comica de actualitate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Parodia se poate face pe orice text. De obicei clasic, fie poezie fie proza.Iti alegi un text, de obicei cunoscut, apoi, exagerand pasajele cele mai credibile, poti zice ca ai parodiat textul.Si in cinematografie au fost parodiate filme clasice.Sau teorii sau filozofii clasice.
Exista numai la Godfather (nasul) lui Scorsese cel putin 4 parodii (din ce am vazut eu). Adevarat ca trebuie sa-i pastrezi topica, aparenta seriozitate, sa surprinda pe cei care cunosc 'originalul 'parodiat.