| CostinAlamariu a întrebat:

Stie cineva o carte bună despre poezie în general? Poate fi în română sau engleză.

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Expresionismul in poezia romana ( Andrei Langa), Eminescu- Modele cosmologice și viziune poetică (autor Ioana Em Petrescu), Eminescu și mutatiile poeziei romanesti (Ioana Petrescu), Poezia română după proletcultism (Constantin Abăluță), Poezia unei generatii (Ion Pop), Poezia română actuală (Marin Mincu)...

| and0ra a răspuns:

Te referi la o carte de poezii? Mie cel mai mult mi-au placut Milk & Honey de Rupi Kaur, The Princess Saves Herself in This One de Amanda Lovelace si The Poems of Nakahara Chuuya, scris de Nakahara Chuuya.

| CostinAlamariu explică (pentru and0ra):

Mulțumesc foarte mult de recomandări, dar nu mă refeream la o carte de poezii ci o carte despre poezie. Adică cum ar veni ideea de poezie explicată și analizată.

Dar totuși o să mă uit peste recomandările tale pentru că par interesante. Mersi happy

| and0ra a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Aaaa, ma scuzi happy incearca Sistematica Poeziei de Eugen Negrici atunci, poate te va ajuta. Am rasfoit-o cand am fost intr-un magazin de carti, dar nu m-a prins pentru ca nu sunt cu poeziile happy

| Nelucojoc a răspuns:

Inscrie-te pe good reads dot com, acolo vei gasi toate coordonatele!