| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva o carte despre pirati?

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

"Insula comorii"/"Comoara din insula" (R.L.Stevenson) este o carte ce prezinta aventurile pe mare si in insula a unui grup de scotieni, intre care se regasesc si nobili, si un baietel foarte dragalas, dar si pirati, adevarati "lupi de mare", cum isi spun ei.
E o carte de aventruri minunata, in stil clasic, o carte ce mi-a incantat copilaria.
Ti-o recomand cu drag!
Lectura placuta!

| Aberdeen a răspuns:

Nu este o carte exclusiv despre pirați, dar totuși este foarte foarte interesantă: „Toate pânzele sus" de Radu Tudoran. Te poate ține foarte mult în suspans dacă îi acorzi o șansă.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Aberdeen):

A fost una dintre cartile de suflet ale adolesdcentei mele, si eu o recomand.
Anul trecut, s-a difuat, in fiecare sambata, la pranz, cate un episode din serialul inspirat de aceast fermecator roman. Le-am vizionat pe toate, cu sufletul la gura, fascinata sa revin in lumea eorilor lui Tudoran.
Merci ca ai reamintit aceasta carte superba, si eu o recomand cu drag tuturor pasionatilor de citit!

| Aberdeen a răspuns (pentru Cameliapantiru):

M-am gândit și eu să urmăresc episoadele create după această operă, dar am avut o reținere. M-am gândit că îmi va schimba cumva părerea despre carte, că nu o voi mai vedea cu aceeași ochii de până acum. Dar aud lucruri destul de bune despre serial, deci cred că îl voi urmări și eu odată și odată. happy

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Aberdeen):

Serialul e extraordinary, te va face sa iubesti si mai mult cartea si povestea din ea. Eu il recomand spre vizionare, dupa lectura, nu inainte, tuturor celor pasionati de astfel de povesti picaresti...

| KM3 a răspuns:

Romanul " Corsarul Negru" de Emilio Sargali este foarte fain.(personajul principal este un pirat, deci tot romanul este legat de pirati). Este in doua volume: primul " Corsarul Negru" si al doilea " Regina Caraibilor". Sper sa iti placa! happy
O seara buna!