| anonim_4396 a întrebat:

Stiti carti scrise, publicate inainte de anul 1, 700? (dar nu religioase)

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cica aia clasici ar fi...
Pitagora, Aristotel, Socrates.
Biblia...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Shakespeare, Milton, Cervantes, Aligheri, Chauser, Moliere, Boccaccio sunt câțiva autori populari de înainte de 1700.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cărțile filosofilor greci din Antichitate (Platon, Aristotel, Socrates, Plotin etc), cărțile lui Shakespeare, "1001 de nopți", Rabelais: "Gargantua și Pentagruel", Jonathan Swift: "Călătoriile lui Gulliver", Voltaire: "Candid sau optimismul". Filosofi: Isaac Newton, Rene Descartes, Gottfried Leibniz, Benedict Spinoza