| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva un site in care imi pot posta poeziile, iar alte persoane sa le citeasca ori sa le comenteze/ critice?

Nu de alta, dar am mai scris doua.

Aparentele inseala

Gandeste de doua ori inainte sa vorbesti,
Vezi ca s-ar putea sa te pripesti.
Ar trebui sa stii ca-nseala aparentele
Deci nu repezi cu verdictele
Caci vei regreta la un moment dat
Toate cuvintele spuse fara cap.

Aduti aminte de Craciun,
Cand voiai si tu ceva bun
Si l-ai primit,
Ai fost tare multumit,
Dar te intrebai unde-s cerceii valorosi ai mamei tale,
Pe care-i primise de la maica-sa sub alta cale.
Tot timpul ai crezut ca c-a fost neatenta si i-a pierdut,
Fara ca un moment sa te gandesti ca i-a vandut,
Pentru a te face fericit
De acel Craciun lipsit
De cugetare, dar plin de sacrificii si iertare.

Aparentele inseala,
Iti spun asta pentru-a doua oara,
Poate reti sa nu te mai pripesti
Si sa nu mai vorbesti fara sa gandesti.

Iti aduci aminte cand erai mic,
Iar mama ti-a spus ca tati te-a parasit?
Eh, acum poate intelegi ca te-a mintit cu-un rost,
Nedorinu-si sa suferi ca un prost.
Acum o blestemi pentru minciuna asta nevinovata,
Nestiind ca a facut-o sa te protejeze de-o depresie bogata.

Iti spun asta pentru-a treia oara,
Aparentele inseala,
Poate acum reti si tu intr-un sfarsit
Sa nu mai faci comentarii pe care nu le-ai gandit.

Iti aduci aminte cand te plimbai pe strada lipsit de drame
Si-ai vazut un cersetor care murea de foame?
Nu i-ai dat nimic, in schimb l-ai mustrat ca de ce n-a muncit, de ce n-a luptat,
Dar nu te-ai gandit o secunda ca poate a fost abandonat
De noroc, de soarta, de rude,
De toate tipurile de parasute,
Care iti distrug viata instant
Si ramai pe strazi restant.
Acum e prea tarziu, chiar daca regreti,
Nu poti da timpul inapoi ca faptele sa le repeti.

Iti spun asta pentru ultima oara,
Aparentele inseala
Mai amarnic decat crezi
Si vei ajunge ca zilele sa ti le regreti.

Cosmar

Prefer sa trec in nefiinta,
Decat sa-mi mai vad o singura dorinta
Spulberata de indiferenta
Si de multa impertinenta
Venita de la toata lumea
Care se preface a fi mult prea
Darnica si nevinovata
Ca o maicuta preacurata,
Creandu-mi o falsa impresie
Distrusa de opresie.
Prefer sa visez
Decat sa mai filozofez.

Ma plimb pe-ale Styxului maluri,
Cu gandurile ratacite, mintea hoinarind pe coclauri,
Parca nu mai realizez,
Ce cu adevarat traiesc.
Deodata vad doua porti din ceara
Limba facundu-mi-se amara.
Oare m-am otravit cu propriul venin
Sau se-ntampla ceva divin?
Subit, imi apar mii de imagini in fata ochilor,
Iar in gand sute de amintiri de care mi-era dor
Cu persoane dragi sau absente
Cu care am trait diferite momente,
Scurte, intense, bune sau rele
Care au contribuit la schimbarea dorintelor mele.
Realizez ca singuratea e mai rea decat orice,
Inductia in depresie si vise lasandu-mi doar o cicatrice
Asa ca ma trezesc la realitate,
Cu gandul de-a ierta niste pacate.
Si-ncercand sa ma trezesc
La realitatea ce mi-o doresc.

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Uhm,si eu am scris texte de dragoste, am pus pe foaie multe ganduri.Le-am transcris pe un blog.Nu prea mai scriu asemenea lucruri. Uneori am impresia ca imi pierd romantismul, daca nu il exersezi, il pierzi.E ca un muschi.Insa nu imi fac probleme, obiceiurile 'proaste' mor greu.Asa ca ia si scrie.Nu o face pentru faima, nu o face pentru alti.fa-o pentru tine, fa-o ca iti place, eu o faceam pentru ca eram indragostit, asta find una din 'chestii' iar 2 imi placea ceea ce faceam.Ma simteam oarecum 'bine' happyFa-ti un blog apoi iti poti face publicitate.

15 răspunsuri:
| jrockfreak a răspuns:

Wattpad. Sau profa de română. Sau am văzut ceva pe twitter cu writers wanted.

| aXy99 a răspuns (pentru jrockfreak):

Pe Wattpad nu e doar pentru povesti?

| jrockfreak a răspuns (pentru aXy99):

E pentru scriitori în general și din câte știu, aici intră și poeții. Dar îți spun că ar fi și mai bine dacă ai arăta lucrările tale unui cunoscător decât să te amăgești cu părerea generală a unora de pe net. Oricum, succes și orice ar fi, nu te descuraja happy în cel mai, rău caz te descoperă după moarte laughing

| aXy99 a răspuns (pentru jrockfreak):

Nu vreau sa le public sau mai stiu eu ce. As vrea doar sa le citeasca lumea. Totusi, carui cunoscator mi-as putea impartasi poeziile?

| jrockfreak a răspuns (pentru aXy99):

Îmi pare rău pentru răspunsul banal, dar cel mai bine ar fi la un profesor, Fie de română sau care crezi tu că e mai breaz cu poeziile. Dacă ești la liceu, ai putea să îi arăți profului de filozofie, și eu sunt deschiși la creațiile originale. Nu trebuie să te sfiiești, profesorii se bucură una două când vine vorba de astfel de cazuri, dar vezi să fie cineva de treabă cât de cât sau măcar corect. Sau vezi dacă dai peste un poet pe-acolo laughing nu înseamnă că trebuie neapărat să le publici, dar mergi la mai sigur dacă știi pe unde te îndrepți. Între timp, mai citește alți poeți celebri, să vezi tu cu poezia ta unde vă încadrați, mai dezvolți idei, însă ai grijă la faza cu copiatul. Asta acă vrei să faci treabă pe bune. happy

| aXy99 a răspuns (pentru jrockfreak):

Nu am plagiat niciodata, de citit poezii, sincer nu prea o fac (adica mai citesc, dar nu sa ma inspir, pur si simplu citesc rereori), deci nu stiu unde ma incadrez. Totusi pe wattpad ar trebui as postez toate 5 poeziile deodata (intr-un album sau nu stiu) ori pe rand? PS: Multumesc mult pentru sfaturi.

| Kaℓi a răspuns (pentru aXy99):

Agonia.ro
Ar trebui sa citesti, totusi, ceva poezie.
Ce scrii tu seamana mai mult cu texte pentru muzica. Ca mesaj, ideatica, este ok. Insa poezia inseamna mai mult de atat... trebuie sa ai mai multa grija la forma, la prozodie, la exprimare, la gramatica.
E doar o parere.

| aXy99 a răspuns (pentru Kaℓi):

Merci pentru critica constructiva, dar, daca nu te superi, ce are gramatica mea?

| Kaℓi a răspuns (pentru aXy99):

Aduti aminte de Craciun,
Tot timpul ai crezut ca c-a fost neatenta si i-a pierdut,
Poate reti sa nu te mai pripesti

| aXy99 a răspuns (pentru Kaℓi):

Am scris din greseala "ca" si cand am corectat si-am scris "c-a" nu am mai sters "ca"-ul. Merci de atentionare, dar asta nu tine de gramatica.

| Kaℓi a răspuns (pentru aXy99):

Mi s-a parut mai bland sa scriu asa, decat "greseli de scriere".

Nu pari foarte incantat de critica happy ar trebui sa te "calesti", daca te hotarasti sa publici pe un site specializat, trebuie sa te astepti si la critici!
Inainte de a publica acolo, oriunde vrei sa o faci, de fapt, si aici pe TPU, reciteste ce ai scris... e un minim de respect pentru cei ce citesc, sa scrii intai de toate, corect! abia apoi, eventual, poate intra in discutie vreo veleitate literara...

| aXy99 a răspuns (pentru Kaℓi):

Am recitit tot de zeci de ori, dar inainte de ultima verificare am vazut o greseala (am scris "ca" in loc de "c-a", fiind tarziu, iar eu somnoros), iar cand am modificat, noul meu mouse mi-a jucat o festa, n-a selectat ce trebuia si n-am mai sters acel "ca". Oricum, iti multumesc pentru corectie, chiar nu o vazeusem. Inca ceva...cand ma mai critici (constructiv, apreciez asta, chiar nu ma deranjeaza!) exprima-te cum trebuie. Cand ai spus greseli gramaticale, m-am gandit ca n-am pus cratime si alte lucruri de gen, nu ca m-as fi repeta cu un cuvant, de aceea poate am fost si putin mai dur.

| Kaℓi a răspuns (pentru aXy99):

Pai era si o cratima lipsa. Dar am considerat-o si pe aia o greseala de tastare.

De obicei, ma exprim cum trebuie. happy

Si tot de obicei, cand critic productiile literare de pe TPU, sunt mult mai rea... cu tine am fost mai soft pentru ca mi s-a parut ca ai potential. Acum imi pare rau ca m-am bagat happy
Succese!

| aXy99 a răspuns (pentru Kaℓi):

Imi pare rau daca nu m-am exprimat prea frumos, credeam ca te referi strict la gramatica. Chiar daca nu pare, apreciez critica ta, e mult mai important sa citesti o critica constructiva decat un mesaj de gen "frumos, bravo". Mie nu imi pare rau ca te-ai bagat in discutie, ci chiar ma bucur. Inca odata, scuze daca m-am facut gresit inteles si multumesc pentru parere!

| Beccaaa a răspuns:

Pe Wattpad e o sectiune speciala pentru poezii.