| MrsAllAmerican a întrebat:

Stiti vreo carte sau serie de carti care sa aiba un personaj deosebit de inteligent, de preferat masculin, mereu cu replicile la el, arogant, șarmant, plin de ironie. Un personaj de care să te atașezi si pe care să-l descoperi pe parcursul cărții.

9 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Sherlock? Poirot?

| foxsilver a răspuns:

Macar aceste doua carti daca le vei citi, si tot vei avea satisfactie: " Pe aripile vantului " de Margareth Mitchell, si "Mandrie si prejudecata" de Jane Austen.
Personajele acestor carti clasice, atat cele masculine cat si cele feminine sunt caracterizate de inteligenta si ironie, dar nu arogante.
Caci, daca ironia este apanajul inteligentei, aroganta tine mai mult de mitocanie.
Sper sa-ti placa.

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Subscriu. La răscruce este și ea o carte bună, dar personajul (Heatcliff) nu este genul la care se referă întrebarea. Nu e ironic, inteligent, șarmant, cu replicile la el. Este mai degrabă un personaj bizar, ceva ce nu prea întâlnești în lumea în care trăim. Un tip chinuit de romantism, cu un soi de pasiuni care îl distrug atât pe el, cât și pe cei cu care interacționează. Dar, repet, cartea este bună și merită citită.

| FaraNume1245 a răspuns:

Logen și Bayaz din seria "Prima Lege" de Joe Abercrombie.

| Doja a răspuns (pentru FaraNume1245):

Un om de cultura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legături primejdioase.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu vreau sa polemizez cu nimeni,observ ca multi iti recomanada "La rascruce de vanturi"eu din contra spun ca este plicticoasa,dar iti recomand ceva ce sigur te v-a atrage, prin dialogul inteligent, placut, o carte ce se citeste usor; de veghe in lanul de secara, de John Steinbhek

| Jannah a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni ( Victor Petrini )

| Patiella a răspuns:

La rascruce de vanturi, de Emily Bronte. Sigur o sa te atasezi de personajul masculin Heatchliff.