| grechita a întrebat:

Stiu ca este o intrebare mai stupida doar sunt o mare fana de carti pentru adolescenti, dar mama mea(indiferent de ce varsta am)nu ma lasa sa le citesc pe toate adica ea judeca cartea dupa coperta si titlu uneori nici nu baga de seama ca titlul este metaforic cu ce se intampla in acea carte.Deci ce carte sa imi iau ca ea sa nu spuna ca e cu fantagorisme etc.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Sa-nteleg ca mama ta nu e o fana a genului fantasy happy Din pacate, 90% din cartile pentru adolescenti sunt cu vampiri, societati distopice, vrajitori etc. Nu stiu ce gusturi ai acum; daca-ti plac romanele de dragoste, iti recomand Jane Eyre, Mandrie si Prejudecata, Rebecca, Sora Carrie, Femeia in alb, Castelul Palarierului + cartile lui Thomas Hardy. Sunt romane clasice, care pot fi citite cu placere la orice varsta.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Cere-i un ereader. Si citesti in liniste ce vrei.