| AlyRafaello a întrebat:

Sunt clasa a 8a si la limba romana nu fac diferenta dintre derivare si conversiune.

Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

Salut!

Întâi să stabilim câteva chestii generale :

Derivarea este mijlocul de îmbogățire a vocabularului ce se formează prin adăugarea de sufixe sau prefixe la cuvântul de bază.

Exemplu :

Lumină ( cuvânt de bază )
Luminos ( cuvânt format prin derivare cu sufixul ^ os ^ de la cuvântul de bază ^ lumină ^ )

Trebuie în acest caz să stabilești cuvântul de bază, apoi indentifici sufixul sau prefixul, sau in cazul derivării parasintetice și sufixul și prefixul. Odată ce ai indentificat aceste două elemente îți spun sigur că acel cuvânt este derivat.

Conversiunea este mijlocul de îmbogățire a vocabularului prin care se schimbă valoare gramaticală a CUVÂNTULUI, dar acesta rămâne sub ACEAȘI FORMĂ!

Exemple :

Au găsit un stâlp (cuvântul stâlp este cuvânt de bază, valoarea lui obișnuită și întâlnită cel mai des este de substantiv )

Acum acest substantiv poate avea și alte valori.

Exemple :

El stătea stâlp ( stâlp este în acest caz adverb de mod, el nu are valoarea sa obișnuită, așa că prin conversiune valoarea sa s-a schimbat, din substantiv ( valoarea obișnuită ) în adverb ( valoarea sa neobișnuită ) )

Sper că ai înțeles, îți urez baftă & succes la școală!