|

Sunt in clasa a 9-a.

Pe langa lecturile obligatorii, ce carti imi recomandati?

9 Raportează Evaluează
9 răspunsuri:
| a răspuns:

Ce iti place sa citesti?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Carti scrise de Dostoievski, Tolstoi, Hugo, Stendhal, Maupasant, Zola, Balzac, Flaubert, Hemingway, Steinbeck, Dickens, surorile Bronte, Jane Austen, Thomas Hardy, George Elliot, Virginia Wolf, D.H.Lawrence, Proust, Andre Gide, Camus, Simone de Beauvoir, Sartre, Oscar Wilde, Umberto Eco, Vargas Llosa, Garcia Marquez, Murakami.

| a răspuns:

"De veghe în lanul de secară"

| a răspuns:

Maitrey

| a răspuns:

Http://www.goodreads.com/......Least_Once
ai aici un link cu carti "must-read"
de asemenea, uite aici o lista scrisa de profa mea de romana. Eu acum trec pe a 10a, lista asta am primit-o la inceputul clasei a 9a si a trebuit sa citim 2 carti la alegere
Descrierile nu sunt toate scrise de ea, doar unele
Sper ca te va ajuta

Podul cu trei arce de Ismail Kadare. Autorul este una dintre cele mai puternice voci ale literaturii europene contemporane. În 2005 i s-a acordat primul Man Booker International Prize, în 2009, Premio Príncipe de Asturias de las Letras și în 2015, Jerusalem Prize. Opera sa, nominalizată frecvent la Premiul Nobel, este tradusă în peste patruzeci de țări.

Laur de Evgheni Vodolaskin este e o carte plină de speranță, luminoasă, chiar dacă se petrece în evul mediu rusesc întunecat, de dinaintea lui Ivan cel Groaznic, perioadă plină de ciumă, de mizerie, dar și de mistică. Personajul e plin de speranță și de voința de a făptui ceva. E o carte scrisă brici și n-o închizi fără să ai bucurii și câteva-ntrebări.

Dervisul si moartea, celebrul roman încărcat de poezie al scriitorului bosniac Mesa Selimovic, capodopera care i-a adus autorului său notorietatea internațională, rescrie povestea fascinantă a unui colț de Balcani, unde etniile, religiile și conflictele istoriei par să-și fi împletit pentru totdeauna destinele.

Adam și Eva de Liviu Rebreanu - De ce? Simplu: dragoste, reîncarnare, metempsihoză, reîntregire, două suflete și poveștile lor în vieți diferite.

Viața pe un peron de Octavian Paler este o carte impresionantă. Paler reușește să creeze imagini puternice și să transmită foarte bine ideea că singurătatea și teama ne pot transforma. O carte ce nu este neapărat pentru cei slabi de înger, dar, cu siguranță, lecțiile învățate la terminarea ei sunt de neprețuit.

Vă recomand Cel mai iubit dintre pământeni...2006 - 2183 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Uite o lista cu carti, majoritatea SF, dar care cred ca ajuta
Fundatia-Isaac Asimov
Jocul lui Ender-Orson Scott Card
Maiytrei-Mircea Eliade
Jocurile Foamei-Suzanne Collins
Stapanul Inelelor-J.R.Tolkien
Itic Strul, Dezertor-Liviu Rebreanu
Pappilion-Henry Chariere

Iti recomand FOARTE mult si niste benzi desenate:
Magneto Testament:http://getcomics.info/marvel/x-men-magneto-testament-1-5/
Persepolis:http://mycomicpost.net/Comic/50460
Killing Joke:http://mycomicpost.net/Comic/42480

| a răspuns:

,,Maitreiy" de Mircea Eliade!

| a răspuns:

O, cat imi place intrebarea ta!
In primul rand sa-ti zic ce nu iti recomand: nu citi carti antiliteratura (astea sunt foarte apreciate acum, dar nu au legatura cu ce inseamna arta beletristica)
Poti citi Dostoievski - "Crima si pedeapsa"
- "Adolescentul"
-"Demonii"
-"Idiotul"
-"Fratii Karamazov"
Lev Tolstoi - "Ana Karenina"
-"Razboi si pace"
Stendhal -"Rosu si negru"
- "Manastirea din Parma"
Mihail Bulgakov -"Maestrul si Margareta"
Umberto Eco - "Numele trandafirului"
Flaubert -"Madame Bovary"
Daniel Keyes -"Flori pentru Algernon"
William Styron- "Alegerea Sofiei"
Eu, printre altele, le-am citit si pe ele cand eram de varsta ta. Toate sunt carti serioase, unele intr-adevar grele, dar daca citeai mult si pana acum, le vei intelege. Mai sunt foarte multe carti de mentionat insa cele de mai sus reprezinta un inceput bun. Bafta!

| a răspuns (pentru EvaZoicaș):

Extraordinar de buna observatia facuta. happy