| jdavy209 a întrebat:

Sunt un om rau daca am citit cartea lui Adolf Hitler?

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai citit-o numai pe aceea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bravos! Si ce ai retinut util din ea? Legat de ce zice johnny, e o timpenie. Poti fi de acord cu mustaciosul cap-coada, de aia esti liber. Daca te apuci sa omori in stinga si in dreapta pe aia de care nu iti place, abia atunci s-ar putea sa fie o problema. Mai ales daca esti prins...

| johnnny123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Poti fi de acord cu mustaciosul cap-coada, de aia esti liber"

Discutia nu era daca avem sau nu libertatea de a fi de acord cu ideile lui Hitler, ci daca a fi de acord cu ideile lui Hitler te face un om rau.

In viziunea ta, este in regula sa fii de acord cu ce a facut Hitler, atata timp cat nu te apuci personal sa omori oameni.

Mergand pe aceeasi "logica", este ok sa participi si la marsuri neo-naziste, sa fii inscris in organizatii de white-supremacists, sa spui si sa faci lucruri rasiste, xenofobe, antisemite, sa-i instigi si pe altii sa le faca, si sa perpetuezi si sa amplifici acest gen de comportament. Atata timp cat nu bagi personal cinci milioane de oameni in lagare de concentrare, esti un om bun.

Pe principiul asta, nici aia prinsi cu un calculator plin de pornografie infantila nu ar trebui sanctionati in niciun fel, atata timp cat nu au violat niciun copil.

Iar eu sunt ala care spune tampenii nefolositoare si eronate...

| Meme10Meme a răspuns (pentru johnnny123):

Lasa-l,scoate doar aberatii pe gura.

| jdavy209 explică (pentru johnnny123):

Boss,daca citesti cartea asta nu inseamna ca vr sa omori oameni ca si in cazul filmelor cu crime, daca te uiti la ele nu inseamna ca ai un gand ascuns de a omora pe cineva

| johnnny123 a răspuns (pentru jdavy209):

Boss, mai citeste o data toata discutia cu atentie si vei vedea ca nu am sustinut niciodata ca daca citesti cartea te apuci automat de omorat oameni.

Din contra, ti-am raspuns foarte clar "Daca doar ai citit cartea, nu. Este dreptul oricui sa citeasca orice".

Ce am sustinut eu este ca daca incepi sa fii de acord cu ideile si cu actiunile lui Hitler, este problematic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Daca sunt de acord cu veganii, asta nu ma face vegan sau iubitorul animalelor. Daca sunt de parere ca unele rase sunt mai de cacao ca altele, din diverse motive, ma face asta rasist? Nu am nici o prejudecata privind indienii, de exemplu, am si colegi indieni care sunt niste oameni de nota 11, dar 80% din populatia tarii aleia e fix degeaba. Ma face asta un om rau? E PAREREA MEA!
P.S. Hitler a fost un imbecil pentru ca si-a bagat coada in operatiile militare si in gindirea strategica a celor care chiar stiau ce fac. Ca a omorit evrei? Sa fim seriosi, existau semnale cu niste ani buni inainte, insa holocaustul a fost foarte util in crearea statului Israel. Zici ceva rau de evrei? Dar vai, esti antisemit! Se apuca israelienii sa bombardeze o scoala pentru ca acolo era un profesor ce lucra intr-un program nuclear iranian? Ghinion, asta e, nu comentati, ca sinteti niste antisemiti nenorociti! Stalin a omorit cu mult mai multi ca el, si nu il arata toti cu degetul. Khmerii rosii? China, chiar si in momentul in care scriem noi asta, are lagare de concentrare/reeducare si EXTERMINA oameni. Discutam despre asta? Nu, cumparam produse chinezesti fara nici un stres.
P.S. 2 Pornografia infantila nu e pe toate drumurile. Ai cam comparat mere cu pere.

>>> final

| johnnny123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa inteleg ca ai cunoscut 80% din populatia Indiei si ai tras concluzia ca sunt toti "degeaba"? De unde stii ca din punctul altcuiva de vedere nu faci si tu parte din populatia care este "degeaba"?

Vezi tu, tocmai asta este problema atunci cand cineva crede ca este in puterea lui sa decida cine este sau nu "degeaba", cum a facut Hitler: Orice om se poate trezi pus in categoria "degeaba" si poate suferi consecintele.

Cat despre restul exemplelor tale, cu bombardatul scolilor, cu Stalin si cu China, nu inteleg exact care este logica argumentului. Faptul ca in lume se intampla si alte atrocitati produse de alti descreierati nu face atrocitatile lui Hitler mai putin grave. Da, se intampla si alte tragedii, mai mediatizate sau mai putin mediatizate. Dar asta nu schimba cu nimic ororile la care au fost supusi niste oameni nevinovati de catre Hitler. Faptul ca Stalin a omorat mai multi oameni decat Hitler schimba cu ceva faptul ca Anne Frank a murit la 15 ani in lagar pentru crima de a se fi nascut intr-o familie de evrei?

Sa spui "Si ce daca criminalul asta a incercat sa extermine o rasa, alti criminali au facut lucruri si mai rele" este un argument de o tampenie stupefianta.

>>> final

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Am zis eu ca noi nu sintem degeaba? happy Rasa umana e cel mai mare inamic al planetei asteia, pana la urma. Si in acelasi timp, propriu inamic.
E vreo problema in a crede sau a fi convins 100% de ceva? Nu ma apuc sa extermin indienii. Nici macar pe aia autohtoni, unul dintre cei mai de treaba profesori ai mei din generala era 100% tigan.
Sa spui ca idiotul care a incercat sa extermine o rasa si a fost atit de idiot incit a pierdut razboiul e mai criminal decat aia care au incercat sa extermine MAI MULTE rase dar au cistigat nu e nici asta o treaba prea inteligenta... Nu ti se pare un pic deplasat ca e vai dom'le ce grav, bulau! daca simpatizezi ideologia nazista, dar nu iti da nimeni in cap cum ai merita daca esti un socialist nenorocit?

| johnnny123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vad ca iti este foarte greu sa intelegi un lucru extrem de simplu:
Fiecare atrocitate trebuie analizata independent, nu prin comparatie cu altele. O atrocitate petrecuta undeva nu devine "acceptabila" sau "mai mica" atunci cand altundeva se petrece o alta atrocitate.

Si nazistii, si comunistii, si Hitler, si Stalin, si toti ceilalti mari criminali din trecut sau din prezent sunt la fel de condamnabili. Niciunul dintre ei nu devine "mai putin criminal" doar pentru ca exista si altii care l-au depasit la capitolul asta.

Eu nu am sustinut niciun moment ca Hitler a fost un criminal mai mare decat Stalin, sau ca nazistii au omorat mai multi oameni decat comunistii. Sustin ca ambii sunt exact la fel de vinovati de crime impotriva umanitatii exact la fel de condamnabile.

Tu in schimb te dai peste cap sa-l prezinti pe Hitler ca fiind mai putin condamnabil decat Stalin, aproape un mielusel nevinovat care are o imagina negativa doar pentru ca a pierdut razboiul si a fost prezentat ca "tipul cel rau".

Ceea ce spune multe despre modul tau de a privi lumea si despre simpatiile tale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Am inteles ce zici, DAR si tu trebuie sa fii de acord cu mine ca despre unele atrocitati se bate apa in piua non-stop iar altele sunt voit ignorate.
1. 3.5 milioane de morti - https://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor - cel mai probabil 99 din 100 de absolventi de liceu habar nu au ce e aia
2. 1 milion - https://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_Genocide
3. 15 - 55 milioane (!) - https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Chinese_Famine
4. 1.5 - 2 milioane - https://en.wikipedia.org/wiki/Cambodian_genocide
5. Opresiunea chineza asupra practicantilor Falun Gong - https://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Falun_Gong
6. 1.6 milioane in Gulag - https://en.wikipedia.org/wiki/Gulag

... si lista, din pacate, mai poate continua ceva vreme.

Daca tot e interzis sa afisezi simboluri naziste si altele de genul, esti de acord ca ar trebui sa interzicem si toate mizeriile comuniste, nu in ultimul rind incepind cu mizerabilii de bolsevici sinistri din pesede?
P.S. Nu m-am dat absolut deloc peste cap sa il prezint pe Hitler mai putin condamnabil ca Stalin. Fiecare era cretin in felul lui. Ar fi foarte interesant de facut o paralela intre diversele arii ale personalitatii lor ca sa vedem care a fost mai lunatic dintre cei doi. Chiar nu pot da un raspuns din scurt...

| Mădă0611 a răspuns:

Avand idee despre Talmudul evreilor (nu-l citesc, ca ajung ca Hitler, si n-am resurse), eu nu-l vad asa rau. Ma enerveaza ca nu cred ca cei care tot vorbesc despre holocaust nu stiu despre acea carte, dar n-o pomenesc, ca sunt acuzati de antisemitism. Poate daca nu era el, acum eram ori evrei, ori slugile lor. Nu-s fan, nu-s nazista, doar ma deranjeaza ridicarea asta in slavi a unor profitori, hoti, ignoranti, inapoiati, cum ii vad pe evrei. Mai prind pe la tv secvente din diferite documentare despre holocaust si tulai domne, si nepotii si stranepotii celor morti sufera. oh go on Lasa, ca si noua ne-au murit bunici, stabunici, stra-strabunici in razboiaie, si nu avem nimic.

| minrest a răspuns (pentru Mădă0611):

Talmudul consta in comentarii la Vechiul Testament, poate fi parcursa, nu este secreta, si nu contine nimic care sa te faca sa ii urasti pe evrei. Vrei tu sa ii vezi pe evrei asa cum spui. Iar in ce priveste mortii in razboaie, e normal sa ne para rau dupa ei; distrugerea sistematica a unor populatii intregi este altceva; cei pe care i-ai auzit vor sa isi faca datoria de a te avertiza asupra ideologie tale, nu se plang la tine.

| johnnny123 a răspuns:

Daca doar ai citit cartea, nu. Este dreptul oricui sa citeasca orice in scopul informarii.

Dar daca esti de acord cu ideile si cu actiunile lui Hitler, aia este cu totul alta treaba.

| jdavy209 explică (pentru johnnny123):

Nu! Nu as putea fi de acord cu asa ceva, intr-adevar are si unele puncte de vedere bune ca interzicerea fumatului, ca a reusit sa readuca economia in Germania etc

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, evident
pentru ca subconstient iti doresti sa fii nazist

| Vântulalb a răspuns:

Nu. Esti un om informat.
Daca ai citit-o nu inseamna ca esti de acord cu ce a facut el.

| Meme10Meme a răspuns:

Nu este nimic rau. Ba chiar, Hitler din unele puncte de vedere era bun pentru Germania. Pe vremea lui nu existau germani fara loc de munca [ori erau foarte putini], a fost redus fumatul, economia a fost repusa pe picioare, a incercat sa uneasca toti germanii, etc. Diferenta dintre el si comunisti este ca el era iubit de germani si ca el chiar a dus Germania sus dpdv economic si militar. Tot el este responsabil pentru masina Volskswagen si tot el a facut mai toate autostrazile din Germania. Logic, nu is de acord cu holocaustul dar am vrut sa evidentiez si lucrurile bune facute de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Așa cum nu ești un om bun dacă ai citit Biblia. Depinde cum aplici ce citești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca ai citit o carte pentru propria educație nu te face un om rău, ci un om care acumulează cât mai multe cunoștințe.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nope.

| tonyc7 a răspuns:

Deloc. Oricum nici Hitler n-a fost rau 100%, a avut si unele parti bune, cum a fost patriotismul exacerbat, preocuparea de a-i scapa pe germani de somaj oferindu-le locuri de munca sau Unirea Germaniei cu Austria.

| BilaRomânească a răspuns:

Cel mai rau om din istorie... mai rau de cat Hitler

| LastBlackNight a răspuns:

Nu,lol

| autodidact a răspuns:

Mein Kampf, Biblia nazismului, singura carte scrisă de Adolf Hitler, concepută prin 1923-1924, publicată în 1925, a fost mult timp interzisă. Pentru a înțelege mai bine istoria nazismului și a celui de-Al Treilea Reich este absolut obligatoriu să citești Mein Kampf. Ideile propagate de MEIN KAMPF sunt cât se poate de reprobabile și nocive, aceasta nu mai constituie un secret, dar ea este indispensabila pentru cunoaşterea și înțelegerea ideologiei naziste și a regimului criminal omonim.
Într-adevăr, prima parte a cărții, lucrare cu un un vădit caracter autobiografic, este chiar interesantă, cazi practic în capcană, fiindcă începe să-ți placă, tocmai datorită aspectului autobiografic, apoi tonul devine tot mai virulent: ultranaționalism, dublat de antisemitism, conspirația mondială a evreilor (țapi ispășitori pentru înfrângerea Germaniei în Primul Război Mondial, deși foarte mulți evrei germani au luptat cu abinegație în rândurile armatei germane), în general idei ecclectice, nu toate originale, etc.
Cât despre Hitler, un orator desăvârșit care a reușit să manipuleze/hipnotizeze masele, o voință de fier, un politician redutabil, rece și cinic, acestea ar fi calitățile pe care le-aș identifica. În rest, un mediocru, fără scrupule, un personaj controversat, un băiat rău al istoriei, pentru că în istorie nu există doar băieți buni, care a aruncat Europa și omenirea în cel mai cumplit conflict militar pe care a avut neșansa să-l cunoască, principalul vinovat al declanșării acestuia, însă nu singurul, inspirator, alături de acoliții săi, al soluției finale (Holocaustul). Puneți în balanță cele menționate mai sus, apoi trageți concluziile.
Nu cred că trebui să-ți faci mea culpa pentru lecturarea acestei cărți. Pentru a cunoaște rădăcinile răului, căci asta a reprezentat nazismul, un regim criminal, trebuie să te raportezi în permanență la Mein Kampf, precum și la alte lucrări. Cu siguranță, politologii și istoricii contemporani, cei preocupați de perioada interbelică, de istoria celui de-Al Treilea Reich și Al Doilea Război Mondial au citit Mein Kampf (Lupta mea) și nu cred că trebuie blamați pentru asta. Deci, nu trebui să-ți faci griji.

| KsfNksf a răspuns:

Nu! Ce treabă are ce-ai citit cu ce fel de om ești?

| Andreea482002 a răspuns:

Nu, pentru ca este doar o lectura inofensiva. Atat timp cat tu doar ai citit cartea e ok.

| Lavinia0987 a răspuns:

Nu