| anonim_4396 a întrebat:

Sunteți de acord cu piratarea cărților? Există justificare pentru asta? Citiți cărți în PDF?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-mi place să citesc pe laptop/telefon deci prefer doar să cumpăr cărți.

| Wr3nch a răspuns:

Da. Pentru ca sunt carti pe care le citesc si nu am bani, si carti pe care trebuie sa le citesc (pentru ca bibliografie obligatorie) dar ghici ce? Din canci la bibliotecalaughing

| Apokales a răspuns:

Nu piratez carti pentru ca nu pot citii de pe telefon/pc. Cred ca este important accesul la informatie, iar asta este o forma de libertate pe care o agreez si incurajez.

| JicaContra a răspuns:

Cartile fizice sunt o tampenie amarata, si cei care le prefera, mi se rupe cine se ofenseaza, pentru ca, nu taiem destule paduri ca sa facem hartie pentru birocratie de care nu avem cum sa, scapam, dar mai trebuie sa taiem si pentru carti, la care avem alternativa, doar ca sa fie scarpinat fetisul unora

insa cu piratatul nu sunt de acord, insa carti in format electronic se gasesc la vanzare binemercic, si nu poti sa citesti pe telefon, ia-ti in pixu' meu un ereader care nu iti baga lumina in ochi si se vede foarte, FOARTE CLAR scrisul (LA FEL CA PE O CARTE FIZICA) si costa un amarat de cateva sute de lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citim carti tiparite. Cartea clasica nu dispare. Nu stiu cum sunt in pdf dar nu ma vad stand in fata calculatorului si sa zic ca citesc o carte. Pirateria trebuie pedepsita. Drepturile de autor trebuie sa fie respectate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu este de acord cu piratarea cărților sau filmelor, dar cam toată lumea piratează.
Crede-mă, sunt scriitor happy

| Hannah06 a răspuns:

Eu citesc pentru ca e o varianta accesibila financiar.

| Tepi a răspuns:

Nu imi place pirateria, dar in Romania nu se pedepseste pirateria precum in afara. Eu citesc monstre de carti in format PDF pe Carti Play, iar daca o carte imi place o cumpar fizic ( nu imi place faptul ca se taie copacii pentru a face o carte, iar o carte in format PDF are mai multe avantaje precum pretul, salvarea copacilor, poti sa citesti oricand fara sa iti faci griji de lumina ba mai mult poti regla intensitatea luminii si iti poti da telefonul pe mod de ochi pentru a elimina lumina albastra a ecranului care iti oboseste ochii pe timpul noptii )