| sabin89 a întrebat:

Theodore Dreiser sau John Braine, care va place mai mult?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Dreiser. Am citit si eu tot ca tine, si in plus "Jennie Gerhardt" si "Viata in inalta societate"... dramatismul lui Dreiser mi s-a parut mai personal, am empatizat mai mult cu personajele lui.

11 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Nici eu nu am citit decat cate un roman din fiecare: "O tragedie..." a lui Dreiser si "Drumul..." al lui Braine. Si mi-au placut cam in aceeasi masura, mi-e greu sa spun care mai mult. De asta am vrut sa cer si parerea altora. Si se pot compara, pentru ca stilul e asemanator. Multumesc pentru raspunsuri.

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Hey, pai tu ai citit dublu fata de mine, cate doua de la fiecare. Am impresia ca cei care au raspuns telegrafic mai sus, doar cu dreiser; braine; dreiser; braine...au raspuns la misto. Daca chiar ar fi citit ceva de ei, ar fi scris un comentariu cat de mic. Am auzit ca Viata in inalta societate este mai slabut decat Drumul...Asa o fi? Dar intre O tragedie si Jennie care e mai buna? Oare s-au facut si filme dupa romanele astea? Ma refer in anii mai recenti, ca parca O tragedie Americana a fost candva demult, cu Liz Taylor.

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Mie nu mi s-a parut mai slabut, atunci cand l-am citit... e ceva vreme de atunci happy dar tin minte ca mi-am spus ca da, uite o continuare care merita citita, pentru ca multe romane-continuare sunt scrise doar pentru a reincalzi o ciorba sau a revigora o cariera de scriitor... deci, mie mi-a placut.
N-am vazut filmul cu Liz Taylor, nici nu stiam de ecranizarea aia. O sa caut pe imdb sa vad daca e happy
Jennie Gerhardt stiu sigur ca a fost ecranizat, am vazut in copilarie un film alb-negru, nu stiu cine juca, nu-mi amintesc decat ca mi s-a parut trist si frumos, si filmul ala a fost motivul pentru care am citit cartea cand mi-a picat in mana. Cred ca si cartile lui Braine cu inalta societate au fost ecranizate, nu stiu de ce mi se pare ca a fost un serial dupa amandoua...

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Dreiser. Am citit si eu tot ca tine, si in plus "Jennie Gerhardt" si "Viata in inalta societate"... dramatismul lui Dreiser mi s-a parut mai personal, am empatizat mai mult cu personajele lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Theodor Dreiser! 'Sora Carrie':e o lectie de viata pentru o fata dar si pentru un baiat. Aproape ca viata fetei alia :Coco Channel. Poate mai nuantata.

| PedoBarbie a răspuns:

Theodore Dreiser.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti plac cred ca esti bun dar eu nu am citit nimic de ei. cred ca am inghitit prea mult crestinism ca sa mai cred in lume. cel putin proust ma intrista, toate dialogurile superficiale si atentia pentru nu stiu ce chestie artistica. nietzsche sau deleuze?

| Adbbmsh a răspuns:

Theodore Dreiser

| njohn a răspuns:

John Braine

| KrisizZ a răspuns:

John Braine

| BqAlex a răspuns:

John Braine

| Teodora_Teoo_Teutzz_1997 a răspuns:

Theodore dreiser