| Gabi1012005 a întrebat:

Tot aud la scoala, de la profeosri, pe internet expresia: Curu' bate gura.
La ce se refera aceasta expresie?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Invers gura bate curu nu curu bate gura, si aceasta expresie se foloseste cand nu stii sa ti un secret si intrii mereu in probleme, adica la propriu din cauză ca nu poti tine un secret unii te pot bate, si de multe ori izbucnesc scandaluri din cauză ca cel care ti a incredintat un secret a avut 100% incredere in tine si tu l ai tradat,.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă o zi frumoasă

| Romanul86 a răspuns:

Vorbești ceva în defavoarea ta, asta înseamnă. Dar expresia e invers „Gura bate curu" adică ca și cum l-ar bate cu un băț sau cu o curea. Vezi nu fă pe deșteptul dacă vreun profesor o spune cum ai spus-o tu că atunci chiar ți se va potrivi aceasta expresie.