| Antisistem11 a întrebat:

Toti il stim pe Ion Creanga drept autorul Amintiri din copilărie, dar cati dintre voi stiu ca el a scris si o poveste erotică? Povestea poveștilor. Dunt curios daca se preda asa ceva si cati din elevi o cunosc.

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Litarare =literare

| Vântulalb a răspuns (pentru RAY):

Mai istetule, eu am pus o data degetul pe alta tasta. Pe cand tu, habar nu ai de gramatica si de limba romana. De asta vanezi orice greseala pe care esti capabil sa o recunosti.

| RAY a răspuns (pentru Vântulalb):

Ai o grămada de cacafoni făcute si greșeli gramaticale, nu judeca pe alți, ca nu ești geniu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Si tu vezi greșelile altora, hai sa vedem si de ale tale

| Vântulalb a răspuns (pentru RAY):

Cacafoni? Ce sunt alea? Arata-mi unde fac eu cacofonii.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

"acum 8 minute | Vântulalb a răspuns (pentru RAY):
Cacafoni? Ce sunt alea? Arata-mi unde fac eu cacofonii."

deci stii "SIGUR" ca stii sa vorbesti corect romaneste, dar nu stii ce e aia cacofonie... WOW, ESTI TAREEEEE!

| Vântulalb a răspuns (pentru Zuzu1991):

Hei! Nu mai stii nici sa citesti?
RAY a scris "cacafoni". Ce inseamna "cacafoni"? A chef de caterinca, fa-o cu RAY ca are tot atata minte cat si tine.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

Deci intai intrebi ce e aia cacafoni, apoi intelegi exact ce e aia si intrebi unde ai facut tu "cacofonii"

hmm, nu prea esti bun la sportul asta, te mananca RAY de viu
asaaaaa, ii ajungi pe o singura masea

| Vântulalb a răspuns (pentru Zuzu1991):

Dupa ce invata romaneste!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

Oke

| RAY a răspuns (pentru Zuzu1991):

Stai sa vezi cate rapoarte primesc, am primit 500 de rapoarte zilele trecute la ei, am fost uimit cat de trista viata au, sa ma urmărească non stop si sa scrie la admin tot ce scriu, a fost pusa o întrebare de unu cum sa scape de a corecta pe alți, am dat dovezi clare științifice, dar ce sa vezi raport, deci ăștia care corectează nu sunt inteligenți, real nu îmi spunea asta, numărul acestor persoane au crescut, pentru ca nr singuraticilor a crescut, ești singur, depresiv, trist, anxios, ii corectezi pe alți.

| RAY a răspuns:

De ce nu scrii cu diacritice? Daca tot ești un geniu al limbi romane

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se stia si pe vremea lui Ceausescu. Circula pe ascuns pe foi scrise la masina de scris.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz nu se predă.

| J0B0MAT a răspuns:

TPU e aşa plictisitor când te are Ray la ignor. Şi tu pe el.

| J0B0MAT a răspuns:

Eminescu a scris multe poveşti, poezii erotice. Dar bine el era oricum romantic.

| gabicoo a răspuns:

Nu se predă așa ceva! Puțini dintre adulți au auzit de ea! Puțini dintre copii de azi au auzit de Creangă!

| Werrich a răspuns:

Cam asa ar întreba elevii: Cine e John Kreanga, e influencer de Tik Tok sau face live pe Omegle? Hai ca bag un Jador.

| mastadont a răspuns:

Puțini știu despre această poveste.
Ce e interesant e că nu i s-a întâmplat doar lui Creangă, majoritatea autorilor români aveau și câte o poveste sau poezie vulgară, citește poeziile vulgare ale lui Eminescu de exemplu, chiar sunt bune.

| wildthing a răspuns:

"Povestea poolei"...se stie! Cum dreacu' sa se predea asa ceva in scoli!? laughing

| Werrich a răspuns (pentru wildthing):

Poate se va preda la Educație sexuala big grin

| Vântulalb a răspuns:

Dupa cum scrii am convingerea ca nici nu stii cine este Ion Creanga. Doar ai auzit de la cineva de Povestea lui Ionica cel prost.
Nu s-au predat niciodata in scoli si nici nu s-au publicat. Cel putin nu in timpul vietii si cu acordul lui Creanga. Au fost scrise pentru chefurile lor de la cenaclurile litarare.
https://adevarul.ro/......index.html

| gabicoo a răspuns (pentru Vântulalb):

"litarare"?

| Vântulalb a răspuns (pentru gabicoo):

Ai vazut la mine greseli gramaticale? Am pus degetul pe alta tasta, din viteza. Sau te bucuri ca am gresit si eu o data? Bravaa! Ce ai castigat?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

Eu nu vorbim corect la tine, dar vedem barna din ochiu' la ele

"acum 8 minute | Vântulalb a răspuns (pentru gabicoo):
Ai vazut la mine greseli gramaticale?"
de fapt e:
UNDE ai vazut TU la mine...

nu imi spune, am vorbit ca la turci in prima propozitie si eu sunt ala care nu stie sa vorbeasca, nu tu ca nu stii ce e aia katerinka tongue
am un sef care (la fel ca tine) vorbeste romana la fel ca in engleza, cu, cuvinte fixe

| RAY a răspuns (pentru Zuzu1991):

Aceste persoane nu știu să converseze cu cineva, sunt asociale, pline de ura si de venin

| Zuzu1991 a răspuns (pentru RAY):

Sincer, imi place la nebunie sa ma distrez pe seama lor, pentru ca ORICINE face greseli, dar daca sari in sus ca cineva te admonesteaza se numeste ca esti imatur

| Vântulalb a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nici macar "UNDE ai vazut TU la mine" nu este corect.
Unde ai vazut tu in textele mele... bla-bla-bla... Dar nu am timp.
Cat despre barna si pai, corect este: Vezi paiul din ochiul altora dar nu vezi barna din ochiul tau. Adica vezi ce este mic la altii, nu vezi ce este mare la tine. Vorbind de erori.
Si, crezi ca RAY mi-a scris la caterinca? Ma indoiesc.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

"Nici macar "UNDE ai vazut TU la mine" nu este corect."
esti SIGURRR?!?
DE CE nu e corect?!?
tu ai spus o propozitie fara precizie, eu am pus precizia la milimetru, pentru ca in lb romana se poate

cat, despre ce zice RAY, e intre tine si el, eu sunt ala cu katerinka, si se pare ca, asa cum am banuit, nu o intelegi cand mi-ai corectat fraza pusa la KATERINKA tongue~~~~~

| RAY a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sunt in lista cu cei mai mari criminali din istorie, ei simt placere când face râu, a ucide un om pentru ei e o placere, sadism, psihopatie