| Morfino1 a întrebat:

TPU repede! Specii literare care se vor da anul acesta la examen la romana. Luni este examenul!

1 răspuns:
| DixieP a răspuns:

O sa aflam luni. laughing
Glumesc, nu stii exact ce va pica, o sa fie din toate cele trei genuri literare si speciile lor. Trebuie sa stii cate ceva despre fiecare si va fi ok.
Eu am o presimtire ca ne va pica genul dramatic cu argumentare pe text, deorece a fost băgat când eram noi intr-a 6-a, iar in acel an au primit basm(epic), apoi următorul an a fost o poezie, cred ca pastel, si ce a mai rămas? Dramaticul. Apoi in varianta de subiect de la începutul anului am primit basmul "Tudorel Bostanel", iar la simulare Ion Pillat cu pastelul. Deci ce a rămas? Genul dramatic.
Acum nu iti face sperante ca sigur va fi asta, pentru ca se fac mai multe variante si este extras un singur subiect, dar repeta si dramaticu' ca nu se stie.
In instanta, trebuie sa repetam toate speciile si genurile literare. sad
Dar cu siuranta vor fi usoare subiectele de anul asta si va fi bine pentru toti! happy
Mult succes! big grin