| Sergiu1996 a întrebat:

Trec clasa a XI-a, ce romane pentru olimpiada imi recomandati?

2 răspunsuri:
| MariusGomoi a răspuns:

Pentru olimpiade o sa ai tot romanele pe care o sa le faci la clasa si anume romanul psihologic Patul lui Procust-Camil Petrescu si romanul experientei Maitreyi-Mircea Eliade.pe langa astea o sa mai ai nuvele, povestiri chiar si poezii

| MauriceCorelli a răspuns:

Baga cat de lucid poti "Nadja" de Andre Breton, "Matusa Julia si condeierul" de Llosa si "O zi mai lunga decat veacul" de Aitmatov. Ai niste idei penale pe acolo. Ti-am zis de astea sa nu ma repet cu autorii/cartile de la o intrebare precedenta.

Dar ar fi si mai bine, ca pe langa romane, sa citesti eseuri multe. De la Eco, T.S. Eliot, Llosa, Sabato, Steinhardt, Ionescu (mai ales "Sub Semnul Intrebarii").

Sau citeste chiar si "Arta Conversatiei" de Ileana Vulpescu, desi, in registrul meu, pentru penibilitatea ei de tentativa de parere despre tatuaje, merita titulara de baba cretina cu arfe de intelectuala cu nanaul pe sus.