| Sergiu1996 a întrebat:

Trec clasa a XI-a si programa de carti am indeplinito,dar am nevoie de niste romane grandioase,pentru olimpiada la romana,remarc ca am citit autori ca Preda,Rebreanu,Drumes, Slavici...Please help?

Răspuns Câştigător
| VannyFeiereisz a răspuns:

Buna! Sunt asistent universitar la facultatea de Litere si ma bucur ca inca mai sunt adolescenti dornici sa citeasca. Daca vrei sa impresionezi incearca cu totul altceva, lasa literatura romana.
Pentru cultura avansata:
Dostoievski - Demonii. Fratii Karamazov. Insemnari din subterana. Amintiri din casa mortilor. Idiotul.
Umberto Ego - Insula din ziua de ieri. Numele trandafirului.
Herman Hesse - Lupul de stepa. Narcis si gGura-de-Aur.
Nikos Kazantzakis - Zorba Grecul

Pentru olimpiada:
Umberto Ego - Opera deschisa
Albert Beguin - Sufletul romantic si visul
Antimemorii - Malraux
Dialoguri - Platon

Am observat ca cineva te-a sfatuit sa-l incerci pe Cioran, eu te-as sfatui sa nu faci asta. Pe mine m-a distrus psihic la un momentdat in viata, seduce prin vorbele lui si iluziile mortii insa creeaza doar jocuri iluzorii, s-ar fi putut salva dar a ales calea de a se face placut amfetaministilor.

| Sergiu1996 explică (pentru VannyFeiereisz):

Mersi de ajutor, apropo ai avut loc la olimpiada?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Sergiu1996):

Da,desigur.

| Kaℓi a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Eco, Umberto Eco.

5 răspunsuri:
| psycho771 a răspuns:

Un om care merge la olimpiada la romana si nu e grammar-freak? :o incearca cioran si ceva critica de-a lui calinescu (nu-ti recomand romanele lui, sunt plictisitoare). balzac e si el mare autor, i. theodoreanu; altceva nu-mi vine pe moment thinking

| Sergiu1996 explică (pentru psycho771):

Vreau romane concrete?