| wolder a întrebat:

Un top de 3 carti preferate?

16 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Depinde cand le-am citit "anii"
winnetou vreo 5 volume (asa l-am avut)
Tot de Jules Verne
si tot de alexandru dumas

deci nu pot face un clasament dar sunt fan SF am fost si sunt inca!

sunt cititor si atatwinking

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Daca esti copil, Andersen, Fratii Greem, Petre Ispirescu (povesti).
Daca esti adolescent big grinumas, Stendhal, Michael Sinclair(politiste), Agatha Cristie.
Daca esti matur : Shakespeare, Dostoievskii, Herman Hesse, Herman Bloch, Kant, Goethe, Schiller, o gramada.
Depinde si de cultura si nivelul de inteligenta.
succes.
Mai depine daca esti fata sau baiat. Dar nu neaparat. Am vazut si fete destepte in viata.

| Polaris a răspuns:

Merg cu Lolita lui Nabokov, Women de Charles Bukowski și orwellianul 1984.

| suffarstar a răspuns:

Singur pe Lume, Coliba unchiului Tom, Alchimistul. Mai sunt si altele foarte bune, depinde pe ce criterii le iei.

| Cameliapantiru a răspuns:

1. Emily Bronte-"La rascruce de vanturi"
2. Victor Hugo-"Mizerabilii'
3. Lev Tolstoi-"Anna Karenina"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caietul albastru, walden si our lady of the flowers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Fratii Karamazov - Dostoievski
2. Crima si pedeaspa - Dostoievski
3. Masca mostii rosii + Ligeia - Edgar Allan Poe

| Katherine20 a răspuns:

1.Harry Potter-J.K.Rowling
2.Singur pe Lume-Hector Malot
3. Jurnalele Vampirilor-L.J.Smith

| Byucc a răspuns:

1. Zbor deasupra unui cuib de cuci - Ken Kessey
2. Sa ucizi o pasare cantatoare- Harper Lee
3. Rochia cea noua- Lidia Grant

| wolder explică (pentru Byucc):

Chiar acum citest prima carte, Zbor deasupra unui cuib de cuci happyse pare ca ti-a placut cu adevarat

| Byucc a răspuns (pentru wolder):

O iubesc. citesc foarte mult dar cartea asta chiar m-a impresionat

| Oleg20 a răspuns:

Aventurile lui Sherlock Holmes, Omul invizibil şi Colţ Alb!

| GeorgeMojoiu a răspuns:

Fram ursu polar.

| gheorghe696969 a răspuns:

Eu iti recomand winnetou..si Divina Comedie..inafara de nume e o carte geniala.winking

| sabinamaria656 a răspuns:

1. The Fault in Our Stars
2. Looking for Alaska
3.Paper Towns

Toate cartile sunt scrise de John Green un scriitor american, iar toate cartile sunt best-sellers.The Fault in Ousr Stars e cea mai renumita carte a lui si toata America si alte tari sunt innebunite dupa care, e geniala

| ciocolatacalda12 a răspuns:

Sub Aceeasi Stea - John Green
Harry Potter ( toata seria )
10.000 de leghe sub mari.