| ykwty a întrebat:

URGENT: care sunt anii perioadei postbelice? și primul volul din Moromeții (1955) este interbelic sau postbelic, la fel ca cel de-al doilea? Am mare nevoie de răspunsuri azi

Răspuns Câştigător
| Avaricum a răspuns:

Interbelic inseamna intre cele 2 razboaie mondiale. Primul s-a terminat in 1918 si al doilea a inceput in 1939.
Postbelic se refera la perioada de dupa al doilea razboi, pentru a face o diferenta fata de perioada interbelica. Al doilea razboi mondial s-a terminat in 1945, deci romanul din 55 e postbelic.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

POST-BELIC. DUPA RAZBOI. Adicatelea dupa al doilea razbel mondial. Perioada interbelica e INTRE cele doua razboaie mondiale. Daca nu stii cand s-au terminat respectivele razboaie si nu poti raspunde intrebarii tale in baza a ceea ce ti-am spus, ai face bine sa te arunci in fata primului camion in miscare pe care il vezi, pentru ca efectiv faci umbra pamintului degeaba.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ambele volume din Morometii sunt romane realiste postbelice, al doilea razboi mondial s-a incheiat in 1944, iar pentru a fi interbelic trebuia sa apara in perioada 1919-1938`~perioada dintre cele 2 razboaie.
Literatura Postbelică s-a desfăşurat din anul 1945 până în anul 1990.
Faptul ca perioada postbelica a durat din 1945 pana in 1990 o demonstreaza si operele din literatura română în secolul al XX-lea, opere ce pot pica la BAC:
-Moromeții de Marin Preda (este alcătuit din două volume, publicate la doisprezece ani distanță: în 1955, volumul I, iar în 1967, volumul al II-lea).
-Cel mai iubit dintre pământeni de Marin Preda (1980) Sau Moromeții (cu accent pe volumul al II-lea scris în 1967)
-Zmeura de câmpie de Mircea Nedelciu (1984)
-Leoaică tânără, iubirea de Nichita Stănescu (a apărut în volumul O viziune sentimentelor, 1964) sau În dulcele stil clasic de Nichita Stănescu (1970)
-Iona de Marin Sorescu (publicată în 1968, piesa este inclusă ulterior, alături de Paracliserul și Matca, în trilogia dramatică Setea muntelui de sare)
-Levantul de Mircea Cărtărescu (1990) sau Ciocnirea de Mircea Cărtărescu (volumul Totul, 1985).

| Lapteacru a răspuns:

Perioada interbelica 1918-1939. Moromeții de întâmplă înainte de al doilea război mondial

| Anna0909 a răspuns:

Postbelic înseamnă după terminarea celui de-al doilea război mondial. Adică după 1945.
Ambele volume din Moromeții sunt din perioada postbelica.
Moromeții este singurul roman postbelic