| RAY a întrebat:

Va place sa cititi?

Va recomand niste carti https://bit.ly/34mpyje

16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Ce citesti motane?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Xxx

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Sa stii ca sunt ieftine de printat in complex, 530 de pagini alb-negru =65 ron in alta parte ma costa 110 ron, tu m-ai ajutat cu adv

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Cu placere ^_^

| Freya1 a răspuns:

Încearcă mai degraba astea, te vor capta mai mult.
Camilla lackberg are o serie de carti faine pe care le-am citit recent.
Am mai citit si de Samuel Bjork -Călătoresc singura.
Nora Roberts -Obsesia
Liza Marklund -Pe viata
Yrsa Sigurdardottir-suflete damnate
David Baldacci-Jocul orelor
Emily Gunnis- Fetita din scrisoare
Acuma citesc Dosarul cameleonu lui de Peter Robinson.

| RAY explică (pentru Freya1):

Nu-mi place nimic ce tine de partea sentimentala

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Sunt politiste, detective.

| sabin89 a răspuns (pentru Freya1):

Şi poliţiştii sunt sentimentali happy

| Freya1 a răspuns (pentru sabin89):

Ei ca oameni da nu cărțile.In general sunt despre crime, dispariții :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cititul este activitatea mea principala! Dintre clasicii romani citesc:Marin Preda,Liviu Rebreanu,George Calinescu,Mircea Eliade,trebuie sa ma apuc si de Cartarescu si Cezar Petrescu in curand. Dintre marii clasici universali ii citesc pe Dostoievsky(am citit doar Crima si Pedeapsa,vreau sa citesc si Demonii dar n-am timp momentan din cauza scolii),Lev Tolstoi,Margaret Mitchell, m-am apucat recent si de Homer pentru scoala, am citit Iliada, acum am inceput Odiseea, am citit si 2 piese de Shakespeare(Romeo si Julieta care nu mi-a placut, dar am mai citit Hamlet si mi-a placut), am citit si niste povesti de Edgar Allan Poe, ca-mi place genul macabru.Acum din literatura contemporana,citesc o groaza de carti fantasy pe care le ador(Harry Potter,Stapanul Inelelor,The Witcher,Game of Thrones-carti care se numesc Cantec de gheata si foc),autorii mei preferati fiind J.K. Rowling,George Martin,Tolkien,Andrzesj Sapkowski,si imi place si proza macabra si psihologica a lui Stephen King(IT, Pet Sematary, The Shining-Doctor Sleep, Salem's Lot).In curand trebuie sa ma apuc si de SF, voi citi Jocurile Foamei pentru inceput!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Am citit doar pe jumătate cartea de dezvoltare personală pe care mi-ai recomandat-o mai de mult sad

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Degeaba cititi carti de alea,citeste socrate,platon astia sunt cu adevarat niste geni nu zdrente care impun niste credinte,oameni aia sunt filozofi,filozofia este importanta in viata, eu am inteles care e scopul,sensul vieti si diferenta intre lene si rabdare, de ce naiba sa incerci porcari noi daca nu iti aduc un castig sufletesc sau material, nu sunt impotriva a incerca, dar uni fac de toate intr-un timp scurt dar nu reusesc nimic, fii ca un german un singur lucru la care esti foarte mult, e destul nu sa crezi ca stii de toate si nu stii nimic, ei de la 16 ani invata o meserie, fac un curs de 3, 4 ani timp in care sunt platiti, sunt o comunitate, sunt invatati cum sa fie economici sa aiba habar de lumea asta

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Ahh Germania - probabil cea mai frumoasă țară din Europa, nu? Ei bine, nu sunt complet imparțială, dar frumoasa mea patrie are multe de oferit decât mașini grozave, grădini confortabile de bere, cârnați gustoși și castele pitorești. Germania are, de asemenea, un nivel de trai extrem de ridicat și metropole extraordinare precum Berlin și München, care apar în mod regulat în primele 10 orașe cele mai locuibile din lume. Desigur, Germania are de oferit și alte lucruri care îl fac atât de unic să trăiești aici.

1. FOTBALUL ESTE O RELIGIE
Fotbalul nu este un sport normal în Germania - este o religie. Există doar câteva alte națiuni în lume care sunt la fel de nebune după fotbal ca noi, germanii. Fanii diferitelor cluburi se urăsc de-a dreptul, ceea ce poate afecta chiar și relațiile. În orașe precum München, trebuie să fii FOARTE norocos să obții un bilet pentru un joc, ca să nu mai vorbim de un abonament. Apropo: când Bayern München are un joc important, tot orașul - de la copii până la bunicuțe - poartă roșu pentru a susține echipa.

2. PÂinea GERMANĂ ESTE MINUNATĂ
Dacă te îndepărtezi de Germania o dată, atunci părerea ta despre pâine se va schimba pentru totdeauna. S-ar putea să fiu părtinitor, dar pâinea germană este pur și simplu cea mai bună - în ceea ce privește alegerea, gustul și calitatea. Noi, nemții, o avem foarte bine, pentru că, pe lângă rulouri și covrigi, avem și pâine albă, pâine integrală, pumpernickel, baghetă... Cred că lista ar putea continua pentru totdeauna continuați, pentru că Germania are peste 300 de tipuri de pâine. Diferitele brutării își arată creativitatea în fiecare zi cu tot felul de pâini și chifle diferite, astfel încât să vă puteți bucura cu ușurință de ceva diferit în fiecare zi!

3. 16 PM ÎNSEAMNĂ 15:55 (NU LA 16:05)
Germanii sunt renumiți pentru disciplină și punctualitate și trebuie să rămâi la asta - mai ales dacă vrei să-ți faci prieteni. Sosiți întotdeauna cu cinci minute mai devreme pentru o întâlnire, o întâlnire sau o întâlnire. Când stai cu prietenii, este bine să întârzii la timp sau chiar cu două până la cinci minute întârziere, dar asta este singura libertate pe care o ai. Nu există așa ceva în jur de patru în Germania!

4. DUMINICA ESTE ÎNCHIS
Cumpărături duminică? Imposibil în Germania. Majoritatea magazinelor sunt închise - singurele excepții sunt magazinele mici din gări sau benzinării. La început, aceasta era o regulă religioasă, întrucât duminica, ziua Domnului, era o zi de odihnă în care nu trebuie să lucrezi. Acum este mai mult o tradiție că oamenii au timp prețios pentru familii și hobby-uri. Germanii iau foarte atent regula „fără muncă", așa că nu încercați să vă tundeți gazonul duminică!

5. DUMINICA APRÂNZI aparține cafelei și prăjiturii
Britanicii își petrec ceaiul, iar germanii își sărbătoresc tradiția cafelei și a prăjiturilor - mai ales în weekend. Duminica după-amiaza, între orele 15:00 și 16:00, este momentul perfect pentru a sta împreună și a savura o ceașcă de cafea cu prăjituri de casă. Ce altceva ar trebui să faci dacă nu poți merge la cumpărături sau tunde gazonul? Dacă nu aveți nici timp, nici talentul de a coace ceva singur, mergeți cu mașina la cea mai apropiată gară sau la o brutărie care este deschisă duminica (pentru câteva ore) pentru a satisface cererea germană de chifle și prăjituri proaspete.

6. "CUM FACEȚI?" ESTE SEMNIFICAT SERIOS
Poate că ați întâlnit o cunoștință germană și v-ați întrebat de ce primiți un monolog de 15 minute despre starea de sănătate a persoanei, situația financiară și viața privată atunci când începeți cu un simplu „Ce mai faceți?" binevenit. Motivul pentru aceasta este că „Ce mai faci?" nu este doar o frază politicoasă în Germania, ci o întrebare serioasă. Oamenii se așteaptă să răspunzi și să vorbești despre viața ta - cum ar fi familia ta sau ce planuri ai pentru duminica după-amiaza. Dacă întâlnești pe cineva pe hol la serviciu și nu vrei să fii prins într-o conversație lungă, spune doar „Bună ziua!" și continuă.

7. GERMANII AU ADEVĂRAT DE UMOR
Știu că e greu de crezut, dar germanilor au un mare simț al umorului și le place să râdă și ei. Aceasta se datorează faptului că neamții nu înțeleg adesea ce este atât de amuzant: umorul german se bazează pe afirmații contondente și aparent serioase, care sunt amuzante din cauza contextului. Este nevoie de ceva timp pentru a vă obișnui - și stăpânirea limbii germane este o parte importantă a acesteia - dar apoi veți obține o plăcere plină de umor care vă va lăsa să râdeți pe jos.

Explorează lumea și învață limbi străine

Aflați mai multe
8. TOȚI ÎN SAUNĂ ESTE NUD
Germanii se simt mult mai confortabili goi decât majoritatea celorlalți europeni și americani. Prin urmare, a merge la saună, o distracție populară în Germania, poate fi destul de „interesant". În saună toată lumea este goală (exact așa cum i-a creat Dumnezeu) și nici costumele de baie nu sunt permise din motive de sănătate (indiferent ce înseamnă asta). Dar nu vă faceți griji, cititoare: există de obicei o zi pe săptămână rezervată femeilor. (Și, credeți sau nu, următorul punct nu are absolut nimic de-a face cu saunele.)

9. Oamenii stau la tine tot timpul
Germanii au o problemă rigidă: Fie bătrâna doamnă de alături vă urmărește fiecare pas, fie adolescenta din metrou, vizavi de voi, nu poate privi în altă parte. În Germania, contactul vizual intens este un eveniment zilnic - într-o asemenea măsură încât imigranții și vizitatorii l-au numit „The Germanic Stare Down". Pietonii germani folosesc, de asemenea, privirea fixă ​​pentru comunicare, iar lungimea corectă a contactului vizual la momentul potrivit poate însemna: „Merg aici și nu este vina mea dacă nu te miști în lateral și ajungi în gard viu". Acest lucru necesită o anumită practică, dar încearcă să te uiți la fel ca și localnicii.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

"1. FOTBALUL ESTE O RELIGIE
Fotbalul nu este un sport normal în Germania - este o religie. Există doar câteva alte națiuni în lume care sunt la fel de nebune după fotbal ca noi, germanii. Fanii diferitelor cluburi se urăsc de-a dreptul, ceea ce poate afecta chiar și relațiile. În orașe precum München, trebuie să fii FOARTE norocos să obții un bilet pentru un joc, ca să nu mai vorbim de un abonament. Apropo: când Bayern München are un joc important, tot orașul - de la copii până la bunicuțe - poartă roșu pentru a susține echipa." De unde ai luat asta?