| Florea_Diana_Ştefania_2002 a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutor! Trebuie sa invat pana maine un scenariu dar nu il pot retine. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

E simplu.
Inchizi TPU.
Inchizi pc.
Inchizi telefonul.
Iei foile cu scenariul si citesti, si repeti, cu atentie, cu deplina implicare in actiune. Eventual gasesti un sparring partner care sa-ti dea replica.

2 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Poti sa-ti scrii cateva idei pe care sa faci un scenariu acolo pe moment daca e permis, in sensul ca ii spui ce iti vine in cap. De exemplu: Esti acasa te pregatesti, mergi la un concert intr-un alt oras, acolo o sa intalnesti o persoana cu care intri in conversatie, distractie..., se intampla ceva si formatia va cheama pe scena...; poti sa bagi orice d-asta spun ca e mai usor sa iti faci cateva idei si apoi completezi cu ce iti vine pe loc.
Fa-ti scenariul si ideile dupa lucuri familiare tie, pe care poti dezbate si detalia. Simte-te bine in acel moment, relaxata, ideile iti vor veni usor; poti exersa cu alte scenarii ceva "banal" chestii din viata ta zilnica, sa prinzi felul de a te lasa "dusa de val" in conversatie, in crearea scenariului. O zi frumoasa! big grin

| Florea_Diana_Ştefania_2002 explică (pentru Shammal):

Intrebarea mea nu a fost despre cum sa fac un scenariu ci despre cum sa memorez unul