| RorySan a întrebat:

Va rog, as vrea o parere.
Stiu ca nu sunt o buna scriitoare, ca mai fac greseli, dar vreau sa invat din greseli.
Imi place mult sa scriu..si pana nu imi dezvolt vocabularul..acesta va ramane doar un hobby
dar...tot imi doresc o parere.
Mersi anticipat

https://www.wattpad.com/592784102-lia-o-zi-monotona

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- folosește diacritice
- după punct și după virgulă să lași spațiu
- de corectat: servici, coboară capul în jos
- prea des apar...
- în rest ai cursivitate dar nu da indicații regizorale în paranteză, descrie scena

| LPCTSTR a răspuns:

Am observat urmatoarele:
- nu pui spatiu intre virgule; intotdeauna va exista spatiu dupa virgula daca chiar vrei sa nu lezezi retina cititorului
- 2 puncte nu inseamna nimic, ori pui 3, ori apelezi al un alt stil de exprimare... parerea mea
- stai cam prost cu exprimarea
- "is" nu este folosit daca vrei sa "emani" seriozitate si 'incredere'
- vad virgule lipsa
- conversatia pe replici ar fi mai ok daca ar aparea de forma "Mama: —Azi e cald si frumos" sau sub forma unei mici introduceri intre emitator si receptor si dupa se dau informatii asupra lor in interiorul dialogului de genul: "Mama vine catre mine si imi spune: —Ce faci?
—Citesc, spun eu ingandurata.
—Inca nu ti-ai pregatit bagajul? spuse ea pe un ton mirat.
—Nu vin, nu si anul acesta.
..."
-o comunicare mai libera... sau cel putin fara atatea indicatii scenice.

| RorySan explică (pentru LPCTSTR):

Iti multumesc mult.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Like

| Justme1997 a răspuns:

Prea multe repetiții referitoare la cat de nașpa e viața ei fără absolut nici un motiv să fie așa. Dialogul nu sună natural. Mama plânge fără motiv?