| Simi123 a întrebat:

Vă rog cei care au citit cartea,, Pacienta tăcută" ce se întâmplă la sfârşitul cărţii?

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cauta si tu cuprinsul.

| daniela1107 a răspuns:

In unele capitole ne este prezentata viața privată a lui Theo cu soția sa, unde aflăm că ea îl înșeală cu un bărbat necunoscut. Acesta devine obsesiv și îl urmărește constant. El afla unde locuiește și că este căsătorit. Intrat în casa peste soție mascat și cu un cuțit. Soția era nimeni alta decât Alicia. O ia prizonieră, o leagă și îi tot pune întrebări legate de relația ei, ea crezând că totul este perfect intre ea și Gabriel. Odată ajuns acasă Gabriel este dărmat de către Theo și legat de un scaun unde stătea spate in spate in spate cu Alicia. Atunci îl pune să aleagă, o iubește atât de mult încât îl salvează ei viața și moare el sau se alege pe sine, însă el tace din gura in ciuda cuvintelor de iubire adevărată spuse de Alicia. Atunci el trage in tavan, o dezleagă în tăcere, o sărută de frunte și plecă. Ea a trecut prin multe când a fost mica și nu mai avea încredere în nimeni, reușind chiar sa fie "ucisă"către tatăl ei, iar atunci a simțit că a fost iar "ucisă de către Gabriel. Iar ea l-a împușcat pe loc. Când a fost in arest a picată tabloul cu, ACESTEA( ceva de genul) aparținând unele povesti grecești unde soția unui condamnat la moarte îi ia locul bărbatului din dragoste, peste înviată de către un zeu și vede că iubirea le care i o purta el nu era aceeași că a ei. Iar ea tace pe vecie pentru că este' ucisă" de către el. Alicia îl recunoaște pe Theo de-abia la a doua ședință unde îl și ataca iar după parcați se joaca cu mintea lui. Lasandu l să îi aflate trecutul dintr-un jurnal, el reușind să vorbească cu mai multe persoane. Atunci când ea începe sa vorbească îi spune povestea lui Thea, însă minte, da amănunte false iar acesta își dă seama că l a recunoscut. Intra peste ea in camera și îi injecteaza morfina, ea ajungând în coma. Acesta ar fi scăpat basma curată dând vina pe un doctor ( Christian) care a tratat o in trecut la negru, însă s-a făcut că nu o cunoaște când a venit la azil. El caută jurnalul ei pentru a îl dă politiei însă nu la găsit. Peste scurt timp politia îi bate la ușă, îl ia pe ocolite și îi citește o parte din jurnal, ultima scrisa de către Alicia care era ascunsă în perete. In jurnal scria detaliat absolut tot, chiar și cum el a intrat peste ea si ia injecta morfina. Theo la sfârșit este ori arestat ori se sinucide, mie îmi dă de înțeles că se sinucide pentru că spune că : afară ningea a luat un fulg de nea, l a topit in mână iar după s-a aplecat după altul.
FUNDA?

| Simi123 explică:

Am citit cartea mai demult și nu mai țin minte ce se întâmplă