| Borhifr a întrebat:

Va rog frumos poate cineva sa-mi dea un model de monolog?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Hamlet:
"" A fi sau a nu fi: iata-ntrebarea.
Mai nobil e sa-nduri in cuget, oare,
Sageti si prastii ale-ursitei rele,
Sau apucand o arma tu sa curmi al
Restristilor noian? Sa mori, sa dormi…
Nimic mai mult. Si printr-un somn sa stii
Ca pui sfarsit durerii sufletesti
Si-atator mii de alte suferinte
Ce sunt a carnii parte. E-o-ncheiere
Chiar foarte de dorit. Sa mori, sa dormi."
etc.

7 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Un monolog apare intr-o piesa de teatru sau film atunci cand un personaj (actor) vorbeste cu voce tare singur, fara ca cineva sa-i raspunda. De exemplu, spune "A fi sau a nu fi! Ce mai intrebare!? Clar ca vrei sa fii!".
Mono-log este opusul lui dia-log, unde cineva vorbeste si altcineva ii raspunde.
Si pe strada poti intilni pe cineva care vorbeste singur: "Sunt Napoleon". Daca nu-i raspunde nimeni e monolog. Daca tu mergi la ei si-i spui "Straine, Napoleon a plecat la Paris" atunci are loc un dialog: Napoleon nu mai e singur in vorbirea lui, e cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Deliiiia a răspuns:

Bună, da. Prin monolog sunt redate gandurile personajelor, de exemplu.

,, Revederea ei mi-a amintit de vară, de mărul bătrân sub care ne adăposteam de soare.''

| Barbosu_Razvan_1990 a răspuns:

Pai monolog adica ceva gen text informativ ca si stirile sau informatiile de pe wikipedia.