| Fleschin_David_1999 a întrebat:

Va rog un raspuns concret!
300 grame solutie acid sulforic de concentratie 49% se neutralizeaza cu solutie de hidroxid de sodiu de concentratie 40%.
A:calculati masa hidroxid de sodiu care se consuma in această reacție.
B:câte grame de sare rezultă din reacție?
Dau funda instant.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-aș fi scris toată rezolvarea, nu doar indicații, dar ai scris "sulforic".

| Deliiiia a răspuns:

Hei! In primul rand afli masa de substanta dizolvata(m d) din prima concentratie, a H2SO4. Cu ea intri pe reactie si afli masa de subst. dizolvata a NaOH. Din formula concentratiei scoti masa solutiei(mersi) a NaOH. Gramele de sare sunt reprezenate de md a NaSO4 care iti rezulta in urma reactiei, si o scoti de pe reactie.

2NaOH + H2SO4 -> Na2SO4 + 2H20

| ioanach98 a răspuns:

Îți trebuie numai răspunsul sau toată rezolvarea?

| Fleschin_David_1999 explică (pentru ioanach98):

Toata rezolvarea daca poti!

| ioanach98 a răspuns:

Aplici formula concentratiei pentru acidul sulfuric. c/100=md/mersi. Acel md e masa de acid care intra in reactie. Din reactie faci 2 proportii folosind masele molare deasupra. Una pentru hidroxid si una pentru sare. Şi asta e tot.