| anonim_4396 a întrebat:

Vad ca in ultima vreme se practica un lucru. Cat mai multi oameni atat tineri cat si adulti scriu diferite chestii. Carti, poezii, povestiri scurte etc. Oricum stiu ca a fost in istoria noastra o practica, cea a scrisului, adica fie talentati, netalentati toti aveau o motivatie in a scrie ceva. Era si un indemn. Dar cu timpul s-a diminuat practica asta. Spun si eu din amintiri vagi pe care le mai am. Se pare ca incepem sa intram iar intr-o asemenea perioada. Asa mi se pare. Fenomenul nu este chiar asa puternic ca in trecut dar a inceput sa se dezvolte pe site-uri foarte mult, gen wattpad. Nu stiu de ce eu m-am gandit sa scriu o carte. Poate vreau sa exprim unele trairi prin intermediul acestui lucru. Dar nu prea am motivatie. Mereu ma gandesc ca nu o sa pot sa o duc pana la capat, nu am incredere nici ca va iesi prea bine. Tot ce am scris pana acum au fost niste poezii scurte si simplute. S-ar merita sau as putea sa scriu ceva mai "mare" ca sa zic asa chiar daca nu am destula experienta in aceasta arta? Mi-ati recomanda sa ma exprim in acest mod? Cum vi se pare aceasta practica? Ati incercat si voi?

81 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Da,am incercat si incerc.Pai scrie, cine nu te lasa? Ce mai conteaza daca iti iese sau nu bine atata timp cat o faci din suflet?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu stiu ce sa spun. Oricum astept raspuns la cealalta problema.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Oricum merci pentru raspuns.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Si.ce ti-ar placea sa scrii?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai un fel de roman. Cred ca l-as numi "Geneza culorilor" sau ceva de genul. Voi incerca sa combin multe chestii. Chestii din trecut, chestii din prezent, chestii fictive, chestii artistice, chestii sentimentaliste oricum va iesi ceva ciudat. Si mai ales ca eu sunt uituc si pot sa pierd firul ideilor...De aceia nu prea am incredre. Nu stiu nici daca pot sa dezvolt atat de mult unele idei. Pot incerca. Dar poate iesi o varza sau poate iesi binisor. Una din 2. Dar cred ca as incepe cu un citat foarte bun. Ori il iau pe Confucius ori iau din Daniel Defoe ori de la altii sa vad. Imi trebuie timp sa ma si documentez despre razboaie despre chestii multe. Desi va fi ceva fictiv vreau macar informatiile istorice sa fie corecte. Sa am un cadru, sa pot descriu cat mai bine chiar daca nu am trait vremurile, nu am fost acolo. Nu vreau sa ma fac de rahat din punct de vedere istoric. Adica ma rog oricum nu cred ca as arata asta la prea multi deci m-as face mai mult de rahat daca as stii ca scriu ceva dar nu pun informatia cum trebuie. Pentru mine nu ar fi bine. De asemenea trebuie sa imi imaginez unele intamplari fantastice sa le dezvolt si p-alea. E foarte complicat ce vreau sa fac. De aceia nu prea am incredere si cred ca nu voi avea timp. Si am spus mai sunt si uituc. Dar faza e ca ori ma apuc si dau ce e mai bun din mine sau incerc sa fac asta ori mai bine o las balta. Talentat nu sunt dar mi-ar place sa fac o chestie din asta. Mi s-ar parea interesant. E ca un hobby. Sa creez ceva. E ceva frumos.Dar timpul asta.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Eii,nu ai de ce sa nu ai incredere.Nu ai nimic de pierdut daca faci asta.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Poate timp?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu o sa te coste timp daca faci ceea ce iti place, desi intr-adevar la tine e mai complicat, avand in vedere ca anul asta dai bacul.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Da.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Oricum cand voi incepe daca voi incepe voi face un personaj cu numele tau.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fa asta.O sa strici frumusete de carte.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu, o sa fie mai frumoasa asa. Ideea mea cu tine era de la inceput. Oricum va fi ceva destul de trist. La asta ma gandesc acum dar poate o sa imi uit ideea...Sunt uituc. Lasa ca stiu in ce contexte sa te pun happy

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Iti dau un indiciu...Protagonistul, care cred ca eu o sa fiu nu se va intalni niciodata in carte cu personajul care are numele tau...S-au intalnit inainte asta e faza. Dar in carte cand prezint actiunea asa va fi. Nu detaliez.

| Doub a răspuns (pentru Doub):

Sau ce? Eu o sa fiu personajul negativ?laughing

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Personajele negative.Hmmm..Mi-ai dat o idee.Alea o sa fie in cealalta dimensiune ca sa zic asa.Bine iti zic ideea pe ansamblu. Ce am in cap. Deci eu traiesc in rusia cu tine. Anul este 1940 si ceva sa ma informez aici. Desi roman o sa lupt in armata rusa fiind recrutat. O sa lupt impotriva romanilor asta e faza. FAza e ca o sa ascult in diferirele locuri de sedere de la plecarea din Rusia melodia Katusha. Versurile cauta-le pe net. Acest lucru ma va face sa ma gandesc la tine mai mult. Ne vom scrie scrisori ca asa se proceda atunci cand erau aia in armata.Ma rog e mai mult. La un moment dat ajung in alta dimensiune intr-un mod si aici e mult de dezbatut, vad o intrare in pamant si cred ca este o baza a inamicilor sau ceva de genul, nu stim ce este...intru eu cu cativa colegi acolo. In fine. Ideea este ca sunt considerat, declarat mort. In dimensiunea aia se intampla multe.O dimensiune in care totusi nu exista culori totul fiind alb negru.La final gasesc o cale de scapare ma voi confrunta cu personaje negative eu alaturi de cativa colegi. Inca 2 romani si 2 rusi. 1 roman si cei 2 rusi vor muri. Cand reusim sa ajungem acasa vedem ca timpul a trecut foarte repede in dimensiunea noastra. Aflu ca tu ai vreo 80 de ani si ca eu fiind mort ti-ai facut un iubit si ai o fiica. Eh sunt multe. Nu stiu e un ansamblu. ma rog nu tu personajul cu numele tau ca sa zic asa. Sper sa combin toate chestiile sa nu fie doar un roman de dragoste, sau doar psihologic sau doar fantastic, stiintifico-fantastic, poate si horror. Vad. Oricum e doar o idee deocamdata..Am mai multe dar am spus putine la cate am in cap laughing Dar am vrut sa iti dai seama de niste lucruri. Cred ca il voi include si pe Hitler...Vad.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mai bine o nepoata deca o fiica, si o sa pun accent pe ea laughing Pentru ca vei fi foarte batrana. Sau nu stiu ma mai gandesc. Nu e ceva stabilit inca. Nici macar de varsta nu stiu.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa fiu batranalaughing)).E foarte interesanta ideea, serios vorbiind.

Ps.:Clar trebuie sa fie si Hitler acolohappy.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

XD...Sper sa am timp..Ca daca astept prea mult o sa uit toate ideile..Sau poate tu poti fi nepoata acelei femei. Si dupa pun accentul pe tine. Dar mai mult se potriveste sa fii tu cea batrana ca tu esti mai bine pusa in situatia aceia

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Oricum finalul nu il spun...VA fi nostalgic..Deocamdata vreau sa il fac intr-un mod.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa moara personajul principal?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ma mai gandesc. Vreau sa fac cumva si cu tine. Daca nu nepoata ta va avea si ea numele tau. Adica o sa incerc sa te transpun in ea. Si o sa pun accentul pe nepoata.Asta as vrea sa fac. Batrana nu stiu cred ca o sa moara. Dar daca moare o sa incerc sa fac totul cat mai trist. Dupa sa mai dau o raza de lumina cu nepoata. Dupa la final sa se duca si aceea raza...Dar totusi sa fie un final care sa dea de gandit la cum va fi protagonistul in viitor. Nu te va face sa afli asta..Nu iti va spune cum va fi el. Daca va fi fericit sau nu..Cititorul, daca o sa am vre unul va decide soarta lui. Poate sa si-o imagineze.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ca sa nu imi uit ideea o sa ma mai uit peste raspunsurile astea.E o idee pe care mie teama ca o sa o uit..Si vreau sa o scriu tot aici. Faza e ca o sa te caut unde locuiesti cand revin.O sa o agsesc pe nepoata.Voi crede ca esti tu.Te voi striga pe nume.O sa arate ca tine.O sa semene adica. Ea nu o sa stie cine sunt.O sa imi pun multe semne de intrebare dupa voi afla raspunsurile..Iti zic asta ca sa ma mai uit peste raspunsuri si sa imi amintesc ideile.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Horror,care e numele tau real? Ca nu stiu cum sa te striglaughing

Si omule, ce faci? Divulgi secrete din roman? Nu va mai avea farmec.Inceteazalaughing Vreau sa ne uimesti:d
Apropo, daca vom mai vorbi pot fi eu critic literar, sau cel de la prefatalaughing)Acum pe bune, nu conteaza daca e bun sau nu romanul fiindca tu nu ai pretentia ca esti autor profesionist, clasic sau mai stiu eu ce.Pentru inceput orice e bun, facut cu inima si cu munca si rabdare.big grin

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Ma cheama Laurentiu si Alexandru. Poti sa imi spui cum doresti. Poti si sa alegi un nume. Poti sa imi spui Nimeni. Cam asta sunt. Oricum ai dreptate..Nu trebuia sa zic prea multe... Oricum vor fi mult mai multe chestii acolo..Merci din nou. Ai dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Alan pe tine cum te cheama ca poate te pun in roman ca romanul supravietuitor.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mai bine nu modificai intrebarile.Le puneai in continuare. Nvm. Nu pot sa spun daca o sa moara.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Iara incepi.ma cu nimeni?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mi se pare si normal sa modific pentru ca suna ciudat sa zic "O sa mor", avand in vedere ca in roman va fi un personaj, nu eu.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu incep..Asa este... Oricum ti-am spus cum ma simt. Tu esti altfel.Tie nu prea iti pasa. Pe tine nu trebuie sa te motiveze..Si de aceea esti asa rece..Adevarul e ca nu iti pasa.Eu am nevoie de un sprijin ceva. Singur nu ma pot motiva. Si nu numai ca nu sunt motivat dar in unele cazuri se intampla contrariul. Nu prea ma mai simt in stare de nimic.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Oricum discutiile cu tine ma faceau sa ma simt mult mai bine... Avea cine sa ma asculte..Acum e foarte naspa.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

".Tie nu prea iti pasa. Pe tine nu trebuie sa te motiveze."-Bine ma ca stii tu ca nu imi pasa. Stii care e diferenta intre noi ca eu m-am motivat sigura, desi au fost momente cand credeam ca nu mai pot.Defapt,nu pot spune ca am fost singura, avand in vedere ca Dumnezeu a fost mereu langa mine.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Oricum e clar ca esti mai rea ca mine..Eu nu as fi facut ce ai facut tu...Inca o diferenta.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ma da. Stiu deja discursul cu "esti rea, rece bla bla bla".

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Daca il stii ai face ceva in privinta asta.Dar stai, nu iti pasa.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda.straight face

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma cheama Alin.big grin
Ai facebook?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pana acum romanul are 4.114 cuvinte, in 2 zile. Conform unor specialisti un roman modern are undeva intre 60.000 si 70.000 cuvinte. Crezi ca o sa ajung acolo? big grin

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Deocamdata prefer sa raman anonim.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde doar de tine.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Okey.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Okey te tin la curent.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

6.530 cuvinte. Se poate numi nuvela. Si actiunea in sine nici nu a inceput laughing Dar nu cred ca voi ajunge la 60000.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu numeri cuvintele?laughing

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

De fapt le scriu in world si imi apare jos.winking

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Suntttt campiooooon! Campionii, campionii ole ole ole!
1 2 3 4 Ana si Campionatuuuuu'!
Yuuupiii. Vroiam sa impartasesc cu tine bucuria,
Pentru ca esti cea mai potrivita sa imi asculti nebunia!

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Sa nu zici ca sunt un tip doar putin nebun:

Inainte era faza cu tricoul stiam cu campionii zilei. Am citit ca s-a schimbat.

"la finalul fiecarei luni, toti Campionii Zilei sunt inclusi intr-o tragere la sorti. Castigatorul primeste un cadou special gandit pentru el. Asta inseamna ca daca cineva isi doreste sa faca un curs de balet, sa aiba un anume joc sau sa invete sa deseneze, o sa incercam sa ne ocupam de asta happy Dorinta noastra este sa rasplatim implicarea in comunitate intr-un mod personalizat. La inceputul lui septembrie va vom povesti despre primul castigator."

Eu imi doresc sa te cunosc laughing TPU nu va reusi sa imi indeplineasca dorinta daca ies la tragerea la sorti, asa ca daca ies iti dau tie premiul.winking

Acum nu mai stiu daca e valabil asta sau altele. Oricum daca e sa iau un premiu, desii nu cred, ti-l dau tie! Adica le zic sa ti-l trimita tie!

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari! Ma bucur pentru tine, dar nu e nevoie sa mi-l dai mie. E al tau!winking Ar trebui sa-l oferi cuiva care chiar ar aprecia, nu mie. Serios vorbind, chiar nu as accepta. E muncit de tine si il meriti tu.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Asta daca e sa fiu tras la sorti. Daca e asa si totusi nu sunt tras la sorti voi munci macar o data pe luna sa mai castig campionul zilei pana ies eu. Cred ca ai aprecia si tu, poti spune ce vrei. Si insist. E intr-adevar muncit de mine si e al meu. Dar un cadou frumos ar fi sa stiu ca ai un zambet, cat de mic din pricina mea. M-ar face sa ma simt bine. M-ar multumii mai mult decat un cadou in sine. Asta e cel mai important cadou pe care pot sa il primesc...Si daca e sa castig 100 de milioane sa zicem ca e un concurs...Eu apreciez mult mai mult altfel de lucruri. Un zambet care sa fie din cauza mea, pe fata unei persoane importante, sincere, m-ar face mai fericit decat orice cadou material. Nu ma intereseaza bani, lucruri materiale( cum am vazut ca aia care a iesit pe luna august a dorit sa invete sa cante la chitara si a primit chitara misto acustica), pentru mine lucrurile legate de sentimente pozitive sunt si vor ramene cele mai importante. Pentru asta se merita cu adevarat sa te vinzi ca persoana, sa iti vinzi timpul, munca, nu pentru bani ci pentru aceste lucruri.winking Eu nu am multi prieteni. Mai am foarte putini. Majoritatea ii pot numi doar amici, si unul singur prieten. Restul m-au tradat si au plecat. Oricum acele persoane nu as simti sa le dau ceva. Parintii mei ce ar putea dori? Ei imi doresc mie binele sa ajung sa am o slujba frumoasa, sa ajung fericit cu o familie, adica sa fiu implinit in viata. Le mai scriu cate o poezie pentru ca vad ca ii face fericiti. Oricum nu ar fi potrivit sa le dau parintilor. Tu ai fii cea mai potrivita. Serios.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios vorbind nu fa asta. E al tau. M-as simti foarte prost.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ti-am spus. Darul care m-ar face sa ma simt cel mai bine ar fi acela care ti-ar aduce tie un zambet, care sa stiu ca e datorita mie. Asta ar fi cel mai tare cadou! As fii cel mai fericit! Nimic altceva din ce as putea primi nu m-ar face asa bucuros! Nu ar trebui sa te simti prost ci bine deoarece as fi fericit nu? Alt cadou cred ca l-as refuza daca nu as putea primi acel zambet.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ti-am spus ala e cel mai de pret cadou. Asta imi doresc. Nimic altceva. Ti-am spus ce lucruri sunt cele mai importante pentru minewinking Ma apuc sa traduc la germana in timp ce ascult Rammstein ca ma inspira \m/. Sa fii fericita!

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Dar oricum am sanse mici sa ies sad Dar daca as iesi as fi fericit deoarece as putea face pentru prima oara ceva pentru tine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ai un model de roman, de carte poti sa te ghidezi dupa el si sa faci unul asemanator.Nu sa il copiezi in totalitate,sa schimbi ideile, personajele, actiunea dar sa ramana in acelasi stil, in acelasi mod, in aceeasi tema. Poti sa scrii ceva si nu neaparat sa o publici ci sa o faci cadou cuiva sau la mai multi prieteni si cunostinte.Eu ma gandeam sa scriu un fel de nuvela dar m-am lasat si astept sa mai cresc, sa mai adun experienta.As vrea sa fac o nuvela,sau ceva un basm,ceva fictiv dar mai am de lucrat si de adunat experienta si intelepciune pentru a o crea. Oricum cert e ca toti avem potential de a scrie,trebuie sa ne lasam frau imaginatiei si reusim sigur. Daca citim carti si cu cat citim mai mult capatam experienta si intelepciune si putem si noi face macar un''pui'' de compunere,nuvela,basm,roman nu neaparat pentru publicare cat pentru nevoia de a scrie, de a-ti impartasi sentimentele altuia, cuiva cunoscut sau doar a scrie, doar ati satisface nevoia de a-ti exprima sentimentele, ideile etc pe o foaie de hartie.Eu zic ca daca ne cultivam mult din marii clasici si marii autori putem sa incercam si noi sa scriem ceva, nu pentru renume sau pentru a vinde ci in sens filozofic.happy Asa ca Horror, mult succes!

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Pai nu vreau sa ma iau dupa nimeni. Imi place originalitatea. Vreau sa fie ceva unic. Adica nu stiu am niste idei amibiguu pana acum dar vreau sa fie un fel de roman. Nu stiu ar dura poate luni, poate ani. E greu sa faci asta cand ai si alte treburi. Trebuie sa nu iti uiti ideile.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Multumesc pentru raspuns ma incurajeaza intr-un fel.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Horror,de abia astept sa iti citesc romanul.laughing Serios.

| Doub a răspuns (pentru AvalohAlyn):

O sa fiu si eu in romansmug.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Bro daca o sa mai vorbim si peste 1-2 ani mi-ar face multa placere...Merci inca o data. Apreciez. Intai o sa il dau sa citeasca alor mei ca sa vad daca e de aruncat la gunoi. Ei au citit atatea carti... Extrem de multe. Sunt niste critici desavarsiti sunt sigur.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Tu o sa imi citesti romanul? big grin Daca va iesi la final acceptabil.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Acum chiar va multumesc tuturor...M-ati facut sa ma simt mai bine.Mi-ati dat incredere. M-ati motivat. Chiar nu aveam incredere de loc.O sa ma straduiesc..Chiar daca sunt prost poate din capul meu iese ceva. Daca pun inima cine stie...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

...Clar ai o mare problema cu increderea in tine.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pentru ca nimeni nu ma motiveaza...Doar parintii dar ma motiveaza doar in "invata, invata".Ti-am spus cum ma simt in rest..Chiar nu pot sa am incredere in mine..Pana acum am fost un esec..Nu stiu daca voi fi asa si in viitor.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Si cu tine am fost un esec. Nu fac nimic cum trebuie..Mesajele alea ma motivau intr-un mod..Nu mai sunt nici alea..Mereu trebuie sa fac ceva sa stric tot.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nici sa pun intrebarea nu prea puteam. Dar am pus-o ca sa stiu mai bine ce sa fac. Dupa ce am pus-o chiar m-am simtit ciudat, speriat, mi-a fost rusine oarecum...Credeam ca o sa apara comentarii rautacioase. Oricum ma bucur ca nu a fost asa...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca pe mine ma motiveaza cineva? Nu, ma motivez eu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt foarte multi care au un feeling interior cum ca ar fi mari artisti, nimic mai fals.

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu nu am acel feeling ca as fi vreun artist..Doar ca asta simt ca vreau sa fac. Ca or fi altii asta e altceva..Stiu asta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ce spune Eclesiastul?(citeste capitolul 9:10-13).

| anonim_4396 explică (pentru PorumbRodica1965):

10 Tot ce găseşte mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în Locuinţa morţilor în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!

11 Am mai văzut apoi sub soare că nu cei iuţi aleargă, că nu cei viteji câştigă războiul, că nu cei înţelepţi câştigă pâinea, nici cei pricepuţi, bogăţia, nici cei învăţaţi, bunăvoinţa, ci toate atârnă de vreme şi de împrejurări.

12 Căci omul nu-şi cunoaşte nici măcar ceasul, întocmai ca peştii prinşi în mreaja nimicitoare şi ca păsările prinse în laţ; ca şi ei sunt prinşi şi fiii oamenilor în vremea nenorocirii, când vine fără veste nenorocirea peste ei.

Spune fac tot ce gaseste mana sa fac? Adica sa fac cat mai multe cat sunt in viata? Sau e ceva mai metaforic?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, deci tot ceea ce poti sa faci cu placere, si sa te bucuri de ceea ce faci. Dumnezeu nu ne ingradeste, dar este important daca ai retinut in unul din versete spune Solomon,, totul este...o desertaciune si-o goana dupa vant " Doar ai sluji lui Dumnezeu nu este desertaciune. Ai putea sa citesti siEclesiastul 7:1? E bine ca in tot ceea ce faci sa ceri ajutorul lui Dumnezeu, si dupa ce ai terminat, sa-i multumesti macar in gand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiam ca scrii...bravo!
De ce nu? Poti sa castigi si bani din asta (in anumite conditii).Si eu m-am gandit sa fac asta, am foarte multe idei dar nu stiu daca voi avea rabdare. Oricum, continua cu scrisul.Nu poate iesi nimic rau din asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Merci pentru incurajare.

| TanteMarianne a răspuns:

Cred ca mie mi-ar placea sa scriu romantice sau comedii, de incercat... pai uneori mai scriu un pic, dar n-am de gand sa public ceva vreodata!
totusi eu zic sa incerci, in cel mai rau caz nimeni nu cumpara cartea si a fost o pierdere de timp.
oricum mult succes! happy

| anonim_4396 explică (pentru TanteMarianne):

Merci pisicuto.

| TanteMarianne a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere happy

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Mi-ar placea sa sriu fictiune dar inca nu am incercat.

| GYGYLATINO a răspuns:

Sincer si eu scriu poezii de dragoste dar compuse de mine si asa imi exprim eu sentimentele fata de fete si fata de natura dar daca te pricepi sa scrii poti incerca sa faci ceva uite eu iti dau sa vezi poeziile mele poate te ajuta cumvahttps://www.facebook.com/pages/Pagina-cu-Poezii/615784618474069?fref=ts sunt poeziile mele si ale unei colege si doar doua trei mai le-am luat si de pe net asa ca bafta

| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Si eu scriu o carte dar nu ca sa o public, ci ca sa o tin pentru mine.

| Asika a răspuns:

Stii, si eu m-am apucat sa scriu un roman...happy pentru 13 ani, am o gramada de idei.O sa fie despre o fata care trebuie sa plece in razboi, iar apoi cunoaste pe cineva acolo, dar el moare. Foamete, impuscaturi, bombe si alte chestii de-astea laughing) Intre timp, mama ei se imbolnaveste de o boala incurabila, iar tatal ei, care e savant trebuie sa gaseasca un antidot...Pareri? big grin

| anonim_4396 explică (pentru Asika):

Interesant daca stii cum sa dezvolti ideile poate iesi ceva.