| Fetitzacekurai a întrebat:

Vara aceasta as vrea sa citesc dar nu prea stiu ce... Ce carti imi recomandati?
P.S. am 14 ani si imi place sa citesc orice gen de carte.

Răspuns Câştigător
| Lăurik2 a răspuns:

Am fost la un club de lectura in clasa a 9-a si a 10-a si am niste carti care mi se par interesante, o sa ti le enumar aici, iar tu ai putea sa citesti descrierea unora si. cine stie! happy
-Niste romane grafice: Maus(este despre Holocaust, te face sa intelegi multe chestii despre acel eveniment si este usor si placut de citit), Fantoma Aniei.
-niste carti S.F., cu putina aventura: Furia rosie/aurie, Martianul, Elantris, Robotii, Povestile deosebitilor
-niste carti amuzante: O poveste haioasa( transmite un mesaj serios cu putin umor), Tinutul tantarilor, Tombuctu, Un barbat pe nume Ove, Razboiul ciocolatei, Lectia pinguinului, Gasca pofticiosilor
-unele romane cu o tema a iubirii: O lume fara tine, Cartea memoriei, Absolut tot, Si soarele e o stea
-lectura clasica: Adolescentul, Fratii Karamazof, Idiotul, Poveste despre doua orase etc.
Mai poti sa incerci: Miss Peregrine, Fantanile paradisului, Cenusa Angelei, Primele 15 vieti ale lui Harry August, Maestrul si Margareta.
Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Recomand orice carte scrisa de Alexandre Dumas, de Agatha Christie si de Rodica Ojog-Brasoveanu(daca iti plac romanele politiste) sau de clasicii literaturii engleze (Jane Austen, Dickens, Wilkie Collins, surorile Bronte, George Elliot, Thomas Hardy). De asemenea, "Shogun'' (James Clavell), "Toate panzele sus" (Radu Tudoran), "La Medeleni" (Ionel Teodreanu), "Lorelei" (Ionel Teodoreanu), "Ciresarii'' (Constantin Chirita), "Elevul Dima dintr-a saptea" (Mihail Drumes), "Panza de paianjen" (Cella Serghi), "De veghe in lanul de secara" (J.D.Salinger), ''...Sa ucizi o pasare cantatoare" (Harper Lee), "Adam si Eva" (Liviu Rebreanu).

| SHINeeTaemin a răspuns:

Regina gafelor de Meg Cabot

Te astept, Te doresc, Rămâi cu mine de J LYNN

Chimie perfecta, Legile atractiei, Reactie in lant de Simone Elkeles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci citeste pe internet niste liste cu cele mai bune titluri din categoriile care iti plac cel mai mult. Dupa, citeste niste review-uri si rezumatul in doua fraze (ideea principala, practic, nu rezumatul). Dupa cateva zile de informare, vei avea o lista cu multe titluri happy

| Scarbo a răspuns:

Carti scrise de Stephen King, te vor fermeca din prima.

| Sergiu22044 a răspuns:

"Miss Peregrine", "Harry Potter", etc...

| LoneWolff a răspuns:

Insula delfinilor albastri.
Materile intunecate(Luminile Nordului).
Harry Potter.
Etc...

| Costelu a răspuns:

50 de umbre ale lui Gri, ambele volume sa mor eu. Fundita?