| Themis a întrebat:

Vara asta ma dedic cartilor. Asa ca va cer ajutorul voua. Vreau sa ma concentrez mai mult pe clasici, dar orice sugestie e binevenita.
M-ar interesa in mod special cateva genuri. Drama, istorie, dragoste ( fara carti siropoase, va rog. Ceva in genul cartilor lui Jane Asten) politiste, mister. Apreciez si daca mentionati o carte care nu se incadreaza in genurile de mai sus, dar care totusi v-a impresionat. Multumesc.

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Jose Saramago. Elif Shafak.John Steinbeck. James Joyce. Mihail Bulgakov.

Tot ce gasesti din astia. Si nu, n-ai niciunul din subiectele astea preponderente in cam niciuna din cartile autorilor insirati mai sus. Doar ca e mai bine sa faci ceva care te dezvolta, decat sa faci ceva care pur si simplu iti place.

Vezi sa bagi de la Saramago,"Eseu despre orbire" sau "Toate numele", iar de la tanti Elif,"Onoare" (care e impresionanta). De la John Steinbeck, chiar tot ce are, cap-coada.Incepe cu "Iarna vrajbei noastre".O sa te introduca in cartile lui, inglobeaza cam toate temele existente in toate celelalte.

| Themis explică (pentru Dumnezău):

Nu mica imi e recunostinta pentru raspunsul tau. Dar ma simt nevoita sa profit de cunostintele si parerile tale inca putin, daca imi permiti.
De la Saramagov, Shafak si Steinbeck o sa incep cu ce mi-ai sugerat tu, dar am probleme la James Joyce. Nu stiu cu care dintre cartile lui sa incep. "Oameni in Dublin" mi se pare ok pentru inceput, dar si "Portret al artistului in tinerete" imi surade. Sau "Veghea lui Finnegan". Care crezi ca e mai potrivita? De la Mihail Bulgakov am ales "Stapanul si Margareta" ( o aveam in biblioteca si nici nu mi-am dat seama, how is that even possible?) apoi am sa continui probabil cu "Viata domnului de Moliere". Asta, bineinteles dupa ce termin cartea pe care o citesc acum. Poate pana atunci aleg si eu cu care dintre scriitori sugerati de tine sa incep. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cartea neagră a secretelor"-F.E. Higgins
"Crimă si pedeapsă"-Dostoievski
"Martorul"-Simon Tolkien
"Ora vrăjită"-Kristin Hannah

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a placut Crima si pedeapsa de Dostoievski si vreau sa-i citesc toate cartile. Mai recomand Nebunul si Fuga spre Campul cu ciori de Savatie Bastovoi si Jurnalul fericirii care inca nu l-am citit insa il recomand big grin

| Sergiu1996 a răspuns:

"Morometii" de Marin Preda...

| Ajjdks a răspuns:

Hei! Eu iti recomand orice roman politist de Agatha Christie! Sunt pline de mister, eu le ador