| Mona89 a întrebat:

Voi ati citit cartea "O bucla in timp" de Madeleine L'Engle?
Daca da...ce este teseractul?
Am citit cartea mai demult, dar nu mai tin minte ce era.
Fundita xD

Răspuns Câştigător
| Mona89 explică:

Asta este un teseract, un cub in 4d.
Un cub este un patrat 3d.
Un teseract este cum un cub este pentru un patrat.
Daca desenezi un patrat si mai desenezi inca un patrat, si unesti unghiurile acestora obtii un cub. Daca desenezi 2 cuburi si unesti toate unghiurile acestora obtii un teseract. Si tot asa, treci de la o dimensiune la alta. patrat 2d, cub 3d, teseract 4d, apoi 2 teseracte carora le unesti unghiurile vor rezulta in 5d, si tot asa...
Cand ma refer la unghiuri ma refer la varful lor, intelegi tu...

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Te referi la chestia asta?
http://en.wikipedia.org/wiki/Tesseract

| Mona89 explică (pentru Ineys):

Pai nu sunt sigura. In carte era ceva legat de un teseract.

| Mona89 explică (pentru Mona89):

Asta este un teseract, un cub in 4d.
Un cub este un patrat 3d.
Un teseract este cum un cub este pentru un patrat.
Daca desenezi un patrat si mai desenezi inca un patrat, si unesti unghiurile acestora obtii un cub. Daca desenezi 2 cuburi si unesti toate unghiurile acestora obtii un teseract. Si tot asa, treci de la o dimensiune la alta. patrat 2d, cub 3d, teseract 4d, apoi 2 teseracte carora le unesti unghiurile vor rezulta in 5d, si tot asa...
Cand ma refer la unghiuri ma refer la varful lor, intelegi tu...