| Petru_Boia_1992 a întrebat:

Voi avea nevoie la liceu de "Dex" sau "Doom"?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu ai nevoie de ele, dar le poti cumpara pentru tine daca vrei sa iti imbogatesti cunostintele

| stefan563 a răspuns (pentru AFR81):

O sa aiba nevoie de Dex pentru referate

| anamariarot a răspuns (pentru stefan563):

Referate la ce? Cu DEX-ul?! Fii serios laughing

| stefan563 a răspuns (pentru anamariarot):

Sa intelegi anumite cuvinte/expresi care apar in textul despre care ai de scris referatul

| anamariarot a răspuns (pentru stefan563):

Pai folosesti cuvinte pe care le ai deja in vocabular, nu e arhinecesar sa ai un DEX. Dupa cum am zis, ti-l poti cumpara daca vrei tu sa iti imbogatesti cunostintele, dar nu ti-l cere nimeni, plus ca DEX-ul il gasesti online, moca

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Www.dex.ro

| AFR81 a răspuns:

Nu prea. Si nici prea multe cunostinte nu stiu daca o sa-ti imbogatesti pentru ca, sa fim seriosi, cine sta sa citeasca DOOM-ul sau DEX-ul? Mult mai la indemana e sa scrii pe Google atunci cand nu stii un cuvant.

| stefan563 a răspuns:

Ai nevoie de Dex nu ai nevoie de Doom

| Petru_Boia_1992 explică:

Care ii diferenta intre ele?

| anamariarot a răspuns (pentru Petru_Boia_1992):

In DEangrydictionarul explicativ al limbii romane) ai fiecare cuvant explicat, DOOM-ul (dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane) te invata sa folosesti corect anumite notiuni, sa te exprimi "ca la carte". De exemplu, inainte era acceptat doar cuvantul "filosofie", iar de curand e si "filozofie". Schimbarile de genul sunt publicate in DOOM