| hypothesis a întrebat:

Voi aveti lista facuta cu cartile pe care le-ati citit? Mie mi se pare necesar ca in viitor sa te poti uita si sa iti amintesti ce carti ai citit la viata ta.

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu am asa ceva, dar e ok ideea. Sa ma uit la ea peste cativa ani si sa zic "Uite, cartea asta am citit-o acum 3 ani intr-un parc" si sa-mi aduc aminte actiunea. Dar mi-ar placea mai mult o lista virtuala decat una clasica. Cel mai probabil cea scrisa pe hartie va ajunge mototolita intr-un cos de gunosi sau pe fundul biroului. Mi-ar placea sa fie cum e pe cinemagia, unde iti faci cont, bifezi si dai o nota filmelor care ti-au placut sau sa comentezi si sa vezi parerile altora. Dar in loc de filme, sa fie carti.
Si am mai avut liste cu cartile pe care am vrut sa le citesc. Nu m-am tinut niciodata de ele, le-am citit pe primele trei, apoi daca nu gaseam vreo carte, luam alta, sau daca nu-mi placea o abandonam, si asa am pierdut intodeauna randul.

1 răspuns:
| RainmakerX a răspuns:

Salut! Eu nu am o astfel de lista.Sunt de parerea ca atata timp cat ai citit ceva, atunci o mica sau mai mare parte din acel lucru iti ramane in memorie, nefiind nevoie sa ai zeci de liste cu carti.
Pe de alta parte daca nu iti mai amintesti macar titlul cartii, atunci parerea mea este ca ai citit-o degeaba. Intr-adevar sunt si carti a caror actiune mi-o amintesc dar nu le stiu titlul.Se intampla. Eventual poti sa faci o lista in calculator si sa o lasi acolo.Mai scrii un titlu dupa ce mai citesti o carte.Sincer nu m-am gandit la asta pana acum intrucat mi s-a parut inutil. Poate o sa fie de folos candva, cine stie.