| sopranaCadaverica a întrebat:

Voi aveti o anumita "ordine" in care cititi carti? Ma refer daca alegeti un autor in functie de perioada/biografia sa si incepeti sa ii "disecati" toata opera, sa ii cititi toate cartile SAU cititi la intamplare titluri alese dupa cum va suna mai interesant SAU daca tineti cont de recomandarile altora, ORI pur si simplu cititi ce e nou aparut?
Aveti o oarecare "coerenta" in alegerile facute cand vine vorba de lectura? big grin
Motivati-va obiceiul!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand eram eleva, citeam in primul autorii pe care urma sa ii studiem (in general cu 2-3 ani inainte) si le citeam cam toata opera. Apoi am inceput sa citesc carti recomandate de diverse persoane (profesoara mea de romana, Mircea Eliade in Jurnalul sau, o bibliotecara) Daca o carte imi placea in mod deosebit, cautam si alte carti ale alceluiasi autor si le citeam, fara a diseca opera neaparat. Acum citesc cartile ale caror titluri imi atrag atentia. Mi-am pastrat obiceiul de a citi cat mai mult din autorii care imi plac mult

| Adry05 a răspuns:

De obicei caut recomandarile oamenilor in gusturile carora am incredere, ca altfel daca ma iau dupa oricine imi e ca ajung sa cumpar carti de tipul lui FLuturi ca ceva domnisoara care se lauda a fi mare cititoare mi-o recomanda.
Mai sunt si unele care ma atrag dupa titlu si atunci citesc si despre ea, daca suna interesant si subiectul caut pe net niste pareri si ma hotorasc daca s-o iau sau nu. Prefer in general literatura clasica ca da mai rar gres, asta moderna mai rar nimeresti ceva bun.

| Aihao19 a răspuns:

Imi plac mai mult alea comerciale si carora li se fac foarte multa reclama.Care le citesc multi deci.Asra e, nu consider ca am gusturi proaste, pana la urma gusturile nu se discuta.De obicei citesc prezentarea scurta la carti si daca imi place o iau.