| AvalohAlyn a întrebat:

Voi cat CITITI pe zi?
Cum sa reusesc sa citesc 50 de carti intr-un an,un an jumate?
Mie imi place sa citesc dar ma cam "corup" jocurile virtuale si imi rapesc mult din timpul pentru citit.
Ce sa fac? Pierd vremea pe jocuri,site-uri, internet in loc sa cites cartile cumparate si necitite.

Era un moment cand citeam o carte in 4-5 zile..acum aman si aman..ma chinui sa citesc o carte de 1 luna.sad

Vreau sa imi fac iar obiceiul sa citesc cat de cat cateva carti.
Dar totusi nu vreau sa renunt la jocurile virtuale. Vreau sa citesc carti si sa si joc.
Cum as putea organiza programul?
Voi cum faceti?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In jur de 20 pagini pe seara ca atat am timp

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand m-am dedat intr-ale citititului ajunsesem la un roman pe zi. Bine, atunci nu erau computere si nici prea multe televizoare. Dar, oricum, poti citi 2-3 romane pe luna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar mai fi o solutie: audiobook-uri. https://www.google.ro/......https?/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu nu prea citesc.

| R0R0 a răspuns:

Eu,in vara, citeam cate 2 carti de 150 pagini /zi. Bine, eu iubesc cititul.
Lasa calculatorul, inchide-l si stai afara, pe un scaun si citeste. Trebuie, in primul rand, sa iti placa cartea. Daca nu iti place, fii sigur ca te vei plictisi repede de ea.

| corolav a răspuns:

Cît la sută ești „football manager"?

| AvalohAlyn explică (pentru corolav):

Mai,era doar ceva de amuzament.happy
Ma refer la jocul OSM.(Online Soccer Manager)

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

Adica ''sunt manager'' la o echipa virtuala de fotbal. Dintr-un joc virtual.

| Kaℓi a răspuns:

Pe vremuri citeam mult si haotic, doua-trei carti in acelasi timp. Am devenit mai selectiva, e drept ca citesc mai putin insa citesc intr-o singura "bucata", de la inceput pana la sfarsit. Asta inseamna sa am timp, cateva ore macar... ceea ce se intampla destul de rar.

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca nu iti place sa citesti degeaba vrei sa citesti mult. Multi care ii stiu ca le place sa citeasca, o fac si cand mananca sau ies afara la o cafea si tot asa. Daca nu iti place ceea ce faci tot degeaba.

| Geanin a răspuns:

Pai metoda mea nu e chiar cea mai buna dar merita:

Preleveaza-ti nucleul unei celule somatice(a corpului) si baga-l intr-un ovar de-al lui R0R0(iubitoarea de carti) din carea ai scos nucleul. Dupa asta nucleul tau va fuziona cu nucleul femeii si va incepe sa se produca efectul de meioza dupa care rezultatul aceste il bagi intr-o mama surogat, de preferat tot in R0R0. Astepti 9 luni, dupa care copilul va arata la fel ca tine fiindu-ti clona dar datorita ereditatii extra nucleara din organitele citoplasmatice ale mamei de la care s-a prelevat ovulul si totodata mama surogat, este posibil ca copilasul sa ia gena pentru lectura si astfel esti tu iubitor de lectura. Si o sa il pui pe borac la treaba in timp ce tu te duci in luna de miere cu concubinii tai, doctorul sexolog Geanin Bogdan si domnisoara Sinestra Serban in Tenerife sau St. Tropez.

Hai ca merit funda ca eu am zis aci din capu meu de la bio.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Geanin):

Waw,ce metodă interesantă, cu siguranță va ține cont de eaapplause

| R0R0 a răspuns (pentru Geanin):

OMG.
Hai că m-ai facut să rad laughing))

| Geanin a răspuns (pentru R0R0):

70% din ce am scris acolo e genetica

| R0R0 a răspuns (pentru Geanin):

De parca nu aș stii.

| corolav a răspuns (pentru R0R0):

Te rog să mă scuzi:
ori ai greșit ori chiar nu știi.
Corect se scrie: De parcă nu aș ști.
Aici e cu un singur „i".

| corolav a răspuns (pentru R0R0):

Corect aici e așa : Hai, că m-ai făcut să rîd!

| R0R0 a răspuns (pentru corolav):

M-am grabit cand am scris.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Eu citesc din biblie 15/20 pagini pe zi si poti si tu sa-ti faci un program cate pagini sa citesti in fiecare zi

| Aberdeen a răspuns:

Eu citesc o carte în două zile, mai groasă, dacă îmi place foarte mult.
Îți trebuie voință maximă. Uite, de exemplu: te poți ridica în acest moment de pe scaun, să închizi pc-ul, și să te relaxezi citind. Trebuie să fii încăpățânat, dispus să iei decizii repede, și să încetezi să te mai lași dominat. Doar așa poți să iei hotărâri care să te avantajeze, indiferent că vorbim de citit sau altceva.
Și ar mai trebui să alegi ceva care să-ți atragă interesul. Începutul e adesea plictisitor la unele cărți, încearcă să-l depășești rapid ca să dai de miez.
Mie laptopul nu mi-a făcut prea bine laughing, așa că am hotărât să intru mai rar. Poți să-ți împarți ziua în 3: dimineața citești, la prânz faci altceva, și seara te joci, sau în ce ordine vrei tu.
Eu n-am nevoie de vreun program. Când am chef să citesc, citesc, când nu, fac altceva, nu-mi bat capul.
O carte într-o lună? Înseamnă că ai pierdut exercițiul lecturii, dar poți să-l recapeți. big grin
Hai, succes!

| Helpmeforfree a răspuns:

Cand citesc, citesc 50-55 de pagini, ori nu citesc deloc.

| Silkin_Ana_1995 a răspuns:

Eu citesc de cind am cartea insula misterioasa de Jules Verne, cate 1 sau doua capitole pe zi, aproximativ 15-20 pagini, insa in weekend pot citi 10 capitole

| Marisa1791 a răspuns:

Din martie 2015 pina in momentul actual am citit peste 150 de carti, dar Anu acesta sper ca mai multe vor fi...