| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum faceti, cititi cartea si vedeti filmul sau vedeti filmul si cititi cartea?

23 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Între carte și ecranizare, prefer pe cea din urmă, apoi... cartea.
Invers, știi cum e?
Riști să fii dezamăgit. De film!
De o carte nu prea poți fi dezamăgit după ce vizionezi inițial, filmul.
O carte redă mult mai amănunțit totul, povestea e mai expresivă, plină de culoare, de sentimente, transpuse prin cuvinte.
Filmul, de multe ori, nu reușește să se ridice la pretențiile unei cărți, ești dezamăgit, parcă te așteptai ca totul să se desfășoare ca în paginile ei, să regăsești splendoarea care te-a captivat, care te-a făcut să întorci pagină cu pagină, să mai îndoi o filă, să mai pui un semn de carte, doar ca să-i amâni finalul.
Când o carte e prea frumoasă, de multe ori, nici nu-ți dorești să ajungi la final, ți-o dorești interminabilă. happy
Dar să știi, am văzut și ecranizări după romane, care au reușit să depășească valoarea cărții!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Citesc doar cartea. Rareori am vazut o ecranizare cat de cat decenta a unei carti, asa ca prefer filmele de fictiune. Pasiunea mea e lectura, nu vizionarea de filme.

| Rockart a răspuns:

Întâi citesc cartea, apoi dacă mă obligă cineva văd şi filmul. Nu-mi place să văd filmul înainte, prefer să-mi imaginez singură, iar apoi să-mi compar viziunea cu cea a regizorului. Viziuni care nu se potrivesc mai niciodată, motiv pentru care nu mă omor după ecranizări.

| aliceinchains a răspuns:

Întâi citesc și apoi văd filmul, ofc. Oricum cartea e de obicei cu mult mai bună decât ecranizarea.

| MadRaven a răspuns:

Mereu citesc cartea prima. Apoi ma uit obligatoriu si la film.
Vazand filmul pun la punct unele detalii pe care poate nu le-am bagat in seama in carte.
Numai bine!happy

| mariacris98 a răspuns:

Nu contează ordinea. Important e că până la urmă am și filmul văzut, și cartea citită happy

| UnleashedPsycho a răspuns:

În general dacă văd filmul nu mai citesc cartea şi invers. Rar fac excepţii.

| andru10best a răspuns:

Mai intai citesc si apoi vad filmul

Răspuns utilizator avertizat
| AlexAleex a răspuns:

Mai intai cartea, apoi filmul.

| ConducereaLumi a răspuns:

Care,cum le prind laughing

| BlakeLively a răspuns:

De obicei vad filmul, apoi citesc, pentru ca imi este mai usor sa-mi creez o imagine a personajelor, a locurilor unde se petrece actiunea etc. Oricum cartea este mai buna decat filmul, pentru ca in carte ti se dau mai multe explicatii.

| Arkhasas a răspuns:

Văd filmul şi atât.
De ce?
Eu de ce mă uit la film? Că sunt plictisit sau obosit.
Deci n-am chef de pus imaginaţia la contribuţie, de asta las regizorul să şi-o pună el şi pentru mine, chiar dacă e limitată.
Plus de asta nu-mi place să citesc cărţi dacă nu am ce învăţa din ele.

| RadikalGamer a răspuns:

De obicei eu vreau sa vad un film dupa o carte pe care am citit-o. Daca am vazut filmul nu mai are rost sa citesc si cartea. De exemplu daca ai vazut cat de bun e iPhone 5, l-ai testat, te-ai jucat pe el, ai incercat fiecare aplicatie, atunci de ce sa il mai si cumperi? Inca niste bani in minus...

| DeeaVonP a răspuns:

Ma uit decat la film!
De ce sa mai citesc cartea, este o pierdere de timp, daca intelegi tot din film asta se descrie si in accea carte! big grin

| anonim_4396 explică (pentru DeeaVonP):

Spui tu? laughing

| DeeaVonP a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, spun eu! big grin

| xesusn a răspuns:

Citesc cartea si apoi vad filmul.filmul imi contureaza mai bine decorul si personajele.

| andreea49 a răspuns:

Citesc cartea si atat.

| BellaAndreea a răspuns:

Buna! Pai, eu as citi mai intai cartea, apoi as vedea filmul. De ce? Pentru ca mi se pae mai fascinant sa citesti cartea, si apoi sa vezi si filmul. Iti intra mai bine in cap. Si plus de asta, mie nu mi se pare o prostie sa citesti, adica este ceva foarte educativ si iti imbogatesti si vocabularul. Sper ca te-am ajutat!

| Raggy a răspuns:

Citim filmul si vedem cartea.

Lasand gluma, depinde pe care o gasesc prima. Dar, de obicei, cartea e mai buna decat filmul.

| Desire01 a răspuns:

Citesc cartea iar apoi filmul.

| FaaraaNuumee a răspuns:

Cartea,dupa filmul