| firuca a întrebat:

Voi de ce cititi carti? Vreau argumente Pro si Contra cartilor

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Vreau sa profit de norocul de a gasi carti. Daca ma nasteam acum 300 de ani, nu as fi avut accesul decat maximum la o Biblie.Dar nici atat.
O carte citita este o reinventare si o completare a gandirii proprii.Este o alta varianta de existenta si alteori o exersare a mintii si simturilor.O carte citita iti largeste orizonturile, e ca si cand folosesti telescopul in a te uita la stele, in loc sa te uiti doar cu ochiul liber sau luneta.
Depinde si de valoarea si profilul tematic al cartii. O carte poate sa te faca sa intelegi si alte feluri de gandire, sa poti ierta si iubi mai extins.
Poate dezvolta si imaginatia si cultura si iti da posibilitatea sa capeti un vocabular mai bogat decat cel de pastor sau politician simplu.Te face mai inteles de lume dar si tu ii intelegi mai bine.
Un om care a citit mult e mai putin stangaci cu lumea din jur, mai modest, mai intelegator. Deci mai comunicativ si mai simpatic comunitatii.Desigur, daca si intelege ce citeste!
Este o continua updatare a creerului sub toate calitatile lui.
Se poate scrie un roman despre arta de a citi, dar ma opresc aici.
Nu gasesc argumente contra ' decat impotriva cartilor proaste, astea se simt dupa mai mult de 2 carti bune citite.

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Imi gasesc refugiul in carti(si in internet)
De la orice carte poti invata ceva,orice carte te poate duce intr-o lume fantastica,te poate face sa visezi sau pur si simplu,daca sunt carti de dezvoltare personala te pot transforma intr-un om mai bun, organizat, capabil, cu incredere in propria persoana si cu aspiratii marete.

Cititul e o activitate relaxanta, imi place linista ce se asterne cand citesc si faptul ca pot intra intr-un ''Univers nou'' acela in care ma duce autorul.
Citesc fiindca e o pasiune a mea.
happy
Si pur si simplu...e placut.

| J0B0MAT a răspuns:

Pentru a intra in atmosfera unor situatii mai neobisnuite

| Oana92 a răspuns:

Cititul dezvolta vocabularul si imaginatia. In momentul in care citesti poti sa ''traiesti'' prin intermediul personajelor situatii pe care nu le-ai intalnit inca in viata reala sau pe care le-ai trait si poate nu le-ai rezolvat intr-o maniera multumitoare si poti gasi astfel solutii noi pentru probleme vechi de cand lumea.

Cartile te duc intr-o noua lume, lume in care de obicei binele invinge mereu si totul are un happy end. Si asta ne da speranta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei de plictiseala citesc dar se mai intampla cateodata sa imi placa un film si daca este facut dupa o carte, trebuie neaparat sa o citesc.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Citesc carti pentru ca sunt interesante,aflu lucruri noi, ma fac sa rad, sa plâng, sa vad o lume frumoasa.
Nu citesc carti pentru ca nu am tin sau sunt banale, nu sunt genul meu si rar găsesc carti care îmi plac.

Astea sunt motivele.
Fundita?